وقت گرانبها (بررسی پلاگین رندر و انیمیشن Enscape)

مقدمه :
همیشه مدیریت زمان یکی از ارکان مهم برای انجام کارهای روزمره برای افراد حرفه ایست ، تا با رعایت آن و زمانبندی و برنامه ریزی به تمام اهداف روزانه و بلند مدت خود دست پیدا کنند .
درعصر حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود عصری به نام عصر اطلاعات اهمیت فاکتور زمان با توجه به حذف بعد مکان به دلیل سهولت ارتباط از طریق دهکده مجازی امری مهم شده و اهمیت بعد مکان با توجه به حذف شدنش به بعد زمان داده شده و زمان برای ما بسیار بسیار ارزشمندتر از قبل شده است .
شاید از خودتان بپرسید که این موارد چه ارتباطی با موضوع و موردی که قرار به معرفی آن است دارد ؟!؟!؟
همیشه کاربران نرم افزار های مختلف و مرتبط با رشته معماری به دنبال سریع ترین روش ها و تکنیک ها برای دستیابی به نتایج و خروجی های مطلوب هستند ، اما گاهی اوقات زمانبر بودن انجام برخی فعالیت ها باعث شده تا امور طبق برنامه ریزی های انجام شده آنها و انتظارات پیش نرود ، و نکته دقیقا همینجاست که کاربران با توجه به نیاز خود باید از نرم افزار ها و یا افزونه هایی استفاده کنند که به مدریت زمان و کاهش زمان صرف شده برای انجام فعالیت ها در طراحی و گرفتن خروجی های مختلف کمک کند .
خبر خوب برای کاربران نرم افزار Revit : 
یکی از مواردی که همیشه از کاربران نرم افزار های معماری در مورد نرم افزار Revit شنیده میشود ضعف قدرت و سرعت رندر در این نرم افزار است و حتی این امر باعث شده تا قیاس آنها از نرم افزار ها کاملا اشتباه صورت گیرد ، مثلا وقتی از اکثر کاربران متوسط و غیر حرفه ای سوالی درباره خوب یا بد بودن Revit پرسیده میشود شما با این پاسخ مواجه میشوید : این نرم افزار ضعیف است چون رندر خوبی نمیگیرد و یا رندرش زمانبر است .
آیا درست است که قابلیت ها و مزیت های مهندسی و دقیق یک نرم افزار بر پایه B.I.M را با قدرت رندرش مقایسه کنیم و به کلی آن را تخریب کنیم ؟
قطعا قیاس اشتباه است ، ولی کاملا قبول داریم که سرعت و قدرت رندر این نرم افزار کم و ضعیف است و دلایل زیادی هم این امر دارد .

دلایل

 1. نرم افزار کاملا مهندسی است و انتظارات نرم افزار های گرافیکی در قدرت رندر را نباید از آن داشت .
 2. سیاست کمپانی Autodesk این است که شما از تمام مزایا در یک نرم افزار نباید بهره مند شوید ، پس طبیعی است که تمام مولفه های قدرتمند و امکانات در یک نرم افزار موجود نیست و هرکدام ضعف هایی دارند .

در طول این سالیان کمپانی های زیادی اقدام به ساخت پلاگین های رندر برای نرم افزار Revit کرده اند که اگر بخواهیم این مورد را در ایران (دقت کنید فقط ایران ) بررسی کنیم ، میتوان گفت که 90% موارد شکست خورده هستند زیرا در ایران هیچکس از نرم افزار های اورجینال استفاده نمیکند و با ارائه این پلاگین ها و کرک نشدن آنها عملا برای ما قابل استفاده به صورت دائم نیستند .
به نظر شما چه پلاگین هایی برای پوشش ضعف Revit تا به حال منتشر شده اند ؟
برخی از پلاگین های معروف منتشر شده : Maxwell / Octane / V-ray /Enscape
حتی با دیدن اسم معروف و قدرتمند V-ray در بین اسامی باز هم شاهد آن هستیم که کسی از آن به درستی استفاده نمیکند ، زیرا نسخه کرک شده با مشکلاتی مواجه است و زمان و وقتی که صرف گرفتن رندر با این پلاگین میشود با در نظر گرفتن عدم وجود مبلمان های پر جزئیات و طبیعی ، میشود گفت که استفاده از V-ray Revit کاملا بیهوده است ، و بهتر است این زمان صرف گرفتن رندر از پروژه شما در نرم افزار 3ds Max بدون هیچ محدودیتی شود .


ما قصد داریم تا پلاگین رندر و انیمیشن Enscape را به شما معرفی کنیم .

حال چرا Enscape ؟

به دلایل زیادی برای کاربران Revit یادگیری و کار با آن ضروری است :

 1. ریل تایم بودن این پلاگین : یعنی استفاده از قدرت کارت گرافیک برای پردازش رندر و نمایش لحظه ای تغییرات .
 2. با کارت گرافیک های معمولی هم باز میتوان رندر های خوب در زمان کم با این پلاگین تهیه کرد .
 3. ساپورت تمامی متریال ها و نورهای کار شده در Revit.
 4. قدرت بالای پردازش گیاهان RPC و چمن به صورت سه بعدی در رندر .
 5. سهولت در کارکردن با این پلاگین و عدم وجود پارامتر های متعدد و پیچیده .
 6. یادگیری سریع و برقرار ارتباط دوستانه با کاربر .
 7. امکان تهیه انیمیشن های ساده از پروژه .
 8. امکان خروجی پانوراما از پروژه.
 9. قابلیت پشتیبانی از واقعیت مجازی (VR) .
 10. امکان ارائه فایل exe از پروژه شما به صورت سه بعدی جهت مشاهده کارفرما بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری بر روی سیستم کارفرما .
 11. و اما مهمترین دلیل رایگان شدن کرک این پلاگین و قابلیت استفاده برای همگان .

مقایسه واضح : 

زمان آن فرا رسیده تا با توجه به قابلیت های ذکر شده از این پلاگین چند مثال واضح برای شما بزنیم ، در این مثالها مقایسه کیفیت و مدت زمان رندرگرفته شده از رندر انجین Revit و پلاگین Enscape بررسی شده است که بعد از دیدن آنها به راحتی میتوانید تصمیم بگیرید در صورتی که کاربر Revit هستید  آیا کار با این پلاگین برای شما ضروریست یا خیر . (تمامی مقایسه ها توسط دانیال باقرزاده و با کامپیوتر قوی انجام شده است ) 

با توجه به نمونه های بررسی شده میتوان حدس زد که اگر شما از کاربران Revit هستید و رندرهای خودتان را هم در همین نرم افزار میگرفتید زمان زیادی را صرف میکردید و نتیجه نهایی چندان دلچسب نبود .

دوراندیشی ما 

با توجه به انتشار کرک این پلاگین از تیم BundleCg همان ابتدا با اینکه رایگان هم نبود ، پیش بینی میشد که در مدت زمان کمی اکثر کاربران به استفاده از این پلاگین روی بیاورند و نتیجه این پیش بینی بر آن شد که آموزش رندر پروژه های طراحی داخلی و خارجی از پکیج جامع آموزش Revit ما با عنوان DesignPro با این پلاگین منتشر بشود و نتیجه آن استقبال هنرجویان و ارائه نمونه کارهای عالی از آنها شد .
با توجه به موارد ذکر شده و مقایسه های انجام شده از این پلاگین به شما پیشنهاد میکنیم اگر هنوز اقدام به کار با این پلاگین نکردید نسخه رایگان آن را دانلود و معرفی و آموزش مقدماتی کار با Enscape را  ببینید .


امیدواریم که این مقاله برای آن دسته از عزیزانی که آشنایی و یا آگاهی کافی از انسکیپ و  نوع خروجی های آن نداشتند مفید واقع شود .
دانیال باقرزاده (مدرس و موسس مجموعه آرکپرو)

پاسخی بگذارید