پرش به محتوا

آرایشگاه OWN ؛ بکارگیری طراحی مینیمالیستی برای خلق یک محیط کاری پر رفت و آمد!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه ای که امروز بررسی خواهیم کرد مربوط به یک آرایشگاه مدرن و متفاوت در شهر کالینینگراد (Kaliningrad) واقع در کشور روسیه (Russia) می باشد! پروژه ی طراحی و ساخت این آرایشگاه، که OWN نام دارد، در سال 2020 میلادی و توسط استودیوی طراحی معماری Line به اجرا درآمده است. اما بد نیست پیش از مرور مهم ترین جزئیات این پروژه، کمی پیرامون کالینینگراد (Kaliningrad) توضیحاتی داشته باشیم! این شهر بندری، مرکز استانی به همین نام می باشد؛ جالب اینجاست که کالینینگراد (Kaliningrad) بخشی جدا از خاک روسیه است و در میان دو کشور لهستان (Poland) و لیتوانی (Lithuania) یعنی در ساحل دریای بالتیک (Baltic Sea) قرار گرفته است.

پروژه آرایشگاه OWN

اولویت اصلی معماران استودیوی طراحی معماری Line در زمان طراحی آرایشگاه OWN، حذف تمامی جزئیات غیرضروری آرایشگاه های سنتی بود! آن ها می خواستند که این فضای 68 متر مربعی، کاملا تمیز و با رعایت اصول مینیمالیسم طراحی گردد! و در این مسیر، به تنها چیزی که اهمیت می دادند، رفاه حال مشتریان و راحتی کارکنان این آرایشگاه بود.

پروژه آرایشگاه OWN

فضای داخلی این آرایشگاه را می توان به دو قسمت تقسیم نمود؛ یکی فضای کار و دیگری محیطی برای استراحت مشتریانی که در نوبت نشسته اند. در فضای کاری OWN سه میز برای کار همزمان سه آرایشگر تعبیه شده است. جانمایی آینه های این سه میز را می توان بارزترین و خلاقانه ترین تمهید طراحی پروژه ی OWN دانست! تصورش را بکنید سه آینه ی بزرگ با اشکالی کاملا بداهه و نامنظم، بدون هیچ برجستگی ای، درست در میان دیوارهای کاشی کاری شده نصب شده اند. گویی که از ابتدا، بخشی از دیوار این فضا و پروژه بوده اند!

یکی دیگر از عناصر داخلی این آرایشگاه، پنجره های بزرگی است که تقریبا می توان گفت کل ارتفاع دیوارها را پوشش می دهند. این پنجره ها نقش مهمی در جذب نور طبیعی به سوی فضای داخلی پروژه ی OWN دارند. اما با توجه به اهمیت نور و روشنایی در این حرفه، طراحی نور مصنوعی برای نقاط مختلف آرایشگاه نیز مورد غفلت و بی توجهی قرار نگرفته است. در همین راستا، می توان به تعداد زیادی لامپ تیوبی اشاره کرد که با الگوهایی نامنظم درست بر فراز میز کار آرایشگرها نصب شده اند!

پلان

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.