پرش به محتوا

آپارتمان ED ؛ ردای مینیمالیسم بر قامت شهر بادهای آینده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : گروه معماری Daher Jardim در سال 2019 میلادی دست به بازسازی یک آپارتمان 90 متر مربعی با نام آپارتمان ED در شهر برازیلیا (Brasilia) ، پایتخت کشور برزیل (Brazil) زد!

پیش از روایت ماجرای تولد دوباره آپارتمان ED ، بد نیست اشاره ای گذرا به داستان تولد شهر برازیلیا (Brasilia)، که به شهر بادهای آینده معروف است، داشته باشیم. این شهر متولد شد چون سیاستمداران برزیلی تصمیم گرفته بودند که پایتخت کشورشان را از شهر ریودوژانیرو به مکانی جدید منتقل کنند. به همین منظور و در کنار نیروی کار عظیمی که از سراسر کشور به کار گماشته شده بودند، لوسیا کوستا (Lúcio Costa) مامور طراحی شهر جدید شد. او شهر برازیلیا (Brasilia) را به شکل یک هواپیما طراحی کرد. به گفته لوسیا کوستا (Lúcio Costa) این طرح از ژست فردی که محل مالکیت خود را امضا می کند، اقتباس شده است؛ دو تبر که با هم یک زاویه قائمه می سازند!

حال دیگر نوبت به داستان آپارتمان ED رسیده است! این پروژه در واقع از ایده خلق فضایی که می تواند برای زندگی روزمره و همچنین پذیرایی از دوستان و سایر اعضای خانواده مناسب باشد، نشات گرفته است.

در گام اول، تیم معماری Daher Jardim با بهره بردن از یک تیغه در ارتفاع 2 متر و 10 سانتی متری، فضای اتاق ها را تقسیم بندی، و این ارتفاع را به مرجعی برای کادربندی درها، پرده ها و همچنین کابینت های آشپزخانه بدل نمودند! تصمیمات جسورانه ای چون حذف در ورودی اتاق ها باعث شد که فضای خانه هر چه بیشتر به سمت ایده آل های معماریِ معاصر سوق پیدا کند.

کفپوش چوبی که تا پیش از آغاز بازسازی خانه ED باعث تاریک تر نشان داده شدن فضای اتاق ها شده بود، در جریان بازسازی حذف شد، اما به دور انداخته نشد! معماران تیم Daher Jardim از کفپوش ها برای ساخت پانل هایی مخصوص استتار اتاق ها استفاده کردند.

پلان

می توان گفت پذیرش یک زبان مینیمالیستی به نقطه ی عطفی برای موفقیت و رشد فضای داخلی آپارتمان ED تبدیل شده است. این یعنی تبدیل خلاء به صحنه ی یک نمایش جذاب و تاثیرگذار! استفاده درست و به جا از آثار هنری معاصر و پوشش گیاهی، به عنوان مکملی برای تمام تمهیدات طراحی که ذکر کردیم، کمک شایانی به تولد یک محیط آرام و روح پرور در خانه 90 متر مربعی ED کرده است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.