پرش به محتوا

آپارتمان Edison Lite ؛ طرحی در مسیر احیای فرهنگ مشارکت و توسعه پایدار

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در سال جاری میلادی (2020 میلادی) شهروندان شهر پاریس (Paris) پایتخت کشور فرانسه (France) شاهد رونمایی از جدیدترین مجموعه مسکونی طراحی شده توسط معماران Manuelle Gautrand بودند. آپارتمان 2067 متر مربعی Edison Lite را می توان به عنوان یکی از منحصر به فردترین محصولات صنعت معماری فرانسه معرفی نمود!

آپارتمان مسکونی Edison Lite

مدل طراحی مسکن در این ساختمان بر سه قاعده ی کلی استوار بوده است؛ نخست اینکه طراحان مجموعه، واحدهایی انعطاف پذیر ساخته اند. به این ترتیب که ساکنین می توانند در هر زمانی و بدون هیچ محدودیتی، هر واحد را براساس نیازهای خود تغییر دهند و به نوعی در بازطراحی مجموعه مشارکت ورزند.

در وهله دوم تاکید بر طراحی فضاهای مشترکی که بتواند مورد استفاده تمامی ساکنان قرار گیرد، نقش پررنگی در طراحی دارد. این فضاهای مشترک در نهایت حدود 20 درصد از مساحت پروژه را به خود اختصاص دادند.

 قاعده سوم نیز بر نحوه بهره برداری از فضاهای اشتراکی استوار بوده است. فضای سبز مجتمع مسکونی Edison Lite شامل 75 متر مکعب خاک است که بین 290 فضای انحصاری کاشت در بین طبقات و 150 متر مربع از فضای پشت بام مجموعه تقسیم شده است! گیاهانی که در جای جای این ساختمان دیده می شوند، همگی با شروع ساخت و ساز کاشته شده اند! این یعنی مراحل رشد و نموی گیاهان، همزمان با پروسه ساخت مجتمع طی شده است و ساکنان آپارتمان در بدو ورود به محیط زندگی جدید خود فقط مسئولیت نگهداری از گیاهان را بر عهده داشته اند.

آپارتمان مسکونی Edison Lite

پروژه Edison Lite مروج نوعی زندگی فرا فرهنگی به شمار می آید! چرا که ساکنان آن می توانند بخشی از نیازهای غذایی خود را از طریق فضاهای سبز و مشترک محل زندگیشان تامین نمایند و همزمان، لذت حضور در یک فرآیند جمعی را نیز بچشند.

مهم ترین مصالح و متریال به کار رفته در پروژه مسکونی Edison Lite چوب، فلز و بتن می باشند. این یعنی می توان گفت معماران بر اصل استفاده از ماده مناسب در جای درست تاکید ورزیده اند.

اما هیجان انگیز ترین بخش ماجرا این است که طبقه همکف ساختمان مسکونی به دو واحد تجاری اجاره داده شده است! یکی از آن ‌ها سالنی فیزیوتراپی است و دیگری Babilou Crèche، که معروف ترین مرکز مراقبت روزانه کودکان در فرانسه به شمار آید.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.