پرش به محتوا

استادیوم المپیک هلسینکی ؛ طرحی نو در خدمت حفظ خاطرات با ارزش تاریخی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : استادیوم المپیک هلسینکی (Helsinki) یکی از ساختمان های ملی کشور فنلاند (Finland) می باشد! این بنای تاریخی و زیبا، در واقع مظهر معماری ناب کارکردگرایانه دهه ی 1930 میلادی (به عنوان دهه ی پایه گذاری استادیوم) و نمود ظاهری رقابت های المپیک سال 1952 میلادی (به عنوان نقطه اوج حیات آن) به حساب می آید. برای ما ایرانی ها، المپیک 1952 میلادی یادآور مدال نقره جهان پهلوان تختی در رقابت های کشتی آزاد است و برای بسیاری از مردم فنلاند نیز، نمادی است برای شروع فصلی جدید در زندگی جوانان این کشور!

اکنون، حدود 70 سال پس از بازی های المپیک 1952 میلادی، این استادیوم به وسیله دو تیم از معروف ترین تیم های معماری فنلاند به نام های معماران K2S و Architects NRT مرمت، بازسازی و اصلاح شده است. هدف اصلی بازطراحی و نوسازی این پروژه این بود که استادیوم، توانایی انطباق با نیازهای جدید ورزشی در کشور و منطقه را به دست آورد! برای رسیدن به این هدف، ساختار اصلی استادیوم یعنی آنچه که در دهه های 1930 میلادی و 1950 میلادی پایه ریزی شده بود، حفظ و همزمان بخش های جدیدی نیز در آن ها ترکیب شد!

استادیوم المپیک هلسینکی

از بین تغییراتی که در این استادیوم ورزشی تاریخی باشکوه اعمال شده است می توان به ورودی های جایگاه تماشاگران اشاره کرد. این ورودی های بازسازی شده به حدی وسیع و ایمن هستند که می توان اطمینان یافت حتی در بازی های مهم و بزرگ نیز ورود و خروج موج تماشاچیان بدون هیچ مشکل خاصی صورت خواهد گرفت! علاوه بر این، نیمکت های قدیمی با نیمکت های جدید جایگزین شده اند و سایه بانی مدرن، سرتاسر جایگاه تماشاچیان را زیر چتر خود قرار داده است.

اصلی ترین متریال و مصالحی که در جریان مرمت و بازسازی استادیوم المپیک هلسینکی (Helsinki) به کار رفته اند، بتن سفید، چوب و شیشه هستند.

سایت پلان
مقطع
مقطع
مقطع

نکته جالب توجه دیگر این است که راه حل های اندیشیده شده معماران K2S و Architects NRT برای مرمت و بازسازی این استادیوم تاریخی، پایدار و فراتر از زمان می باشند! یعنی اگر در این استادیوم بنشینید و به اطراف خود نگاه کنید، نخواهید توانست یادگارهای دهه 1930 میلادی، المپیک پر خاطره 1952 میلادی و همچنین خلاقیت و هنر تیم های NRT و K2S را از هم تفکیک کنید!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.