پرش به محتوا

اقامتگاه Rumah Padang Linjong ؛ تعامل بتن سرد و طبیعت گرم

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : اقامتگاه Rumah Padang Linjong که در جزیره بالی (محل تلاقی دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند) واقع در کشور اندونزی قرار گرفته است، در طول سه سال و توسط معماران Patishandika ساخته شده است؛ پروژه ای که در سال 2017 میلادی به بهره برداری رسید.

جالب است بدانید بتن و چوب به عنوان مصالح اصلی در ساخت این پروژه و همچنین تکمیل منظر و محیط طبیعی آن مورد استفاده قرار گرفته است. این خانه با مساحت 512 متر مربعی خود در سطح های متعددی تقسیم بندی شده است؛ بنابراین هنگام ورود می توانید فضاهای مختلف را در سطوح مختلف ببینید و تجربه نمایید!

اقامتگاه Rumah Padang Linjong

یک قطعه ی بتنی در کنار این خانه آویزان شده است که نه تنها بر اساس اصول زیبایی شناسی بروتالیست استوایی، بلکه برای جلوگیری از نفوذ مستقیم پرتوی آفتاب به پنجره ها طراحی شده است! ویژگی اصلی سالن نشیمن یک وید با ارتفاع دو طبقه است، لازم به بیان است اتاق موسیقی در بالای این فضا قرار دارد! همچنین جانمایی یک حمام در فضای بازِ طبقه همکف، باعث ایجاد احساس زندگی در مناطق گرمسیری شده است.

اقامتگاه Rumah Padang Linjong

جالب است بدانید فضای آشپزخانه و غذاخوری در این پروژه به منظور ایجاد حس زندگی در فضای داخل و خارج و احترام به آن، بدون دیوار و به صورت باز طراحی شده است! اتفاقی که باعث می شود نسیم خنک در طول روز در این خانه بپیچد و تهویه ی طبیعی (Natural ventilation) آن را فراهم نماید.

یک پل بر روی اتاق نشیمن قرار گرفته است که اتاق های خوابِ طبقه بالا را به یکدیگر متصل می کند. نکته ی خلاقانه در این پروژه، استفاده ی متفاوت و بهینه از گیاهان و همچنین فضای سبز است! فضای سبز رشد یافته ای که به رشد خود ادامه خواهد داد و باعث می شود که ساختار سخت و نامهربان بتن، کمی نرم تر به نظر آید!

به یاد داشته باشید مصالح ساختمانی و موادی که طراحی سازه بر اساس آنها صورت می گیرد، عناصری ایستا و ثابت هستند؛ در حالی که گیاهانی که در طراحی منظر مورد استفاده قرار می گیرند، عناصری زنده و پویا هستند و بطور دایم در حال تغییر و تحول می باشند.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.