پرش به محتوا

ایده خانه درختی ؛ آشیانه ای متفاوت و دوستدار طبیعت در قلب جنگل

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از متفاوت ترین و برجسته ترین محصولات صنعت معماری در سال 2020 میلادی، توسط معماران Helen & Hard در کشور نروژ (Norway) طراحی و اجرا شده است! ماجرا از این قرار است که این تیم معماری خلاق و خوشنام، با پیشنهاد ساخت فضایی منحصر به فرد در دل کوهستانِ پردرخت در اطراف شهر Odda مواجه شد؛ و به این ترتیب ایده ی پروژه Woodnest Cabin متولد شد. این آشیانه ی 15 متر مربعی قرار است تجربه ی زندگی در قلب طبیعت را به ساکنان خود هدیه نماید. در ادامه ی مطلب به بررسی سازه ی ساده اما دیدنی خانه درختی خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه شوید!

خانه درختی

کار طراحی این خانه ی کوچک چندان هم ساده نبود. در ابتدای روند طراحی، چندین چالش بر سر راه طراحان تیم Helen & Hard وجود داشت! نخست اینکه آن ها تصمیم گرفته بودند خانه را با تکیه بر یکی از درختان موجود در جنگل بسازند و از هیچ پایه یا ستون دیگری بهره نگیرند؛ و همین ماجرا در انتخاب موقعیت کابین دشواری‌ هایی ایجاد کرد.

خانه درختی

چالش دیگر به بایدها، نبایدها و نحوه ی طراحی اتاقی اقلیمی در جوار یک درخت زنده ی در حال رشد مربوط می شد. به هر صورت، با وجود اینکه این پروژه بسیار غیرمعمول به نظر می رسید اما مجوزهای دولتی در زمینه ی HVAC (یا Heating, Ventilating and Air Conditioning؛ گرمایش، تهویه و تهویه ی مطبوع)  اخذ گردید و کار ساخت و ساز آغاز شد.

خانه درختی

جالب است بدانید که کابین به دور یک لوله ی فولادی ساخته شده است! می توان گفت این لوله برای پروژه ی Woodnest Cabin حکم ستون فقرات را دارد! علاوه بر ایت، با استفاده از یک پل و دو رشته سیم فولادی، تمام وزن سازه به صورت عمودی از تنه به سوی پایین منتقل می شود؛ به این ترتیب ساختمان هیچ بار غیر عادی ای را احساس نخواهد کرد. همچنین قسمت بیرونی کابین را یک لایه از جنس مغز چوب درخت کاج  محافظت می نماید. البته لازم به ذکر است که این لایه به مرور زمان در پتینه ی طبیعی اطراف خود ادغام خواهد شد و تاثیر مخربی در محیط طبیعی پیرامون خود باقی نخواهد گذاشت. معماران پروژه بخش های داخلی را نیز به کمک توسکای سیاه پوشانده اند؛ تمهیدی که به فضا گرما و صمیمیت خاصی بخشیده است!

پلان
مقطع
سازه خانه درختی

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *