پرش به محتوا

برج مسکونی Ciel et terre ؛ طرحی برای همزیستی اقشار مختلف شهر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در نزدیکی یکی از ایستگاه های قدیمی قطار در شهر دوسلدورف (Dusseldorf) کشور آلمان (Germany)، یک برج مسکونی 18 طبقه قد برافراشته است. این برج که توسط معماران Molestina طراحی و اجرا شده است، هم از نظر طراحی نمای خارجی و هم از بابت طراحی فضاهای داخلی، تفاوت های زیادی با دیگر ساختمان های بلند مرتبه شهر دوسلدورف (Dusseldorf) دارد! در ادامه با بررسی طراحی برج مسکونی Ciel et terre همراه شما خواهیم بود.

برج مسکونی Ciel et terre

مهم ترین تفاوت برج مسکونی Ciel et terre با دیگر ساختمان های همجوار خود، کمربندی تشکیل شده از مجموعه تراس هایی است که واحدهای آن را در بر گرفته است. اهمیت این تراس ها در این است که فرصت طراحی فضای بیرونی مربوط به هر واحد را در اختیار ساکنان همان واحد قرار می دهد! به نظر شما این امکان در مقایسه با طرح هایی که هر واحد را در طبقه خود ایزوله می کند، هیجان انگیز به نظر نمی رسد؟ با کمک بادگیرهای فلزی ای که تراس ها را از گزند وزش باد و طوفان محافظت می کنند، دیگر هیچ خدشه ای به منظره چشم نواز رود راین (Rhine) وارد نخواهد شد!

معمولا در طراحی ساختمان های بلند مرتبه، سازنده یک طرح خاص را انتخاب و آن را از طبقه اول تا آخر تکرار می کند! اما برج مسکونی Ciel et terre در این زمینه هم متفاوت و خلاقانه طراحی شده است. تنوع طرح واحدهای مختلف این مجموعه (که 155 خانواده را در خود جای داده است) به حدی بالا م یباشد که می تواند توجه اقشار مختلف را به خود جلب نماید و ایجاد تنوع اجتماعی را تضمین کند!

اگر به عکس های مربوط به این ساختمان بی نظیر دقت کنید، متوجه خواهید شد که برج مسکونی در واقع در مرکز بلوک قرار گرفته است و دو بال که در مجموع هشت طبقه هستند آن را احاطه کرده اند.

پلان
پلان
پلان
پلان
پلان

دو طبقه نخست این برج مسکونی نه تنها طرح هایی مشابه هم دارند، بلکه ورودی های آن ها نیز مشترک است! پنج طبقه ی بالایی برای خانواده های کوچک مقیاس و کم جمعیت طراحی شده اند و طبقات 7 تا 15 نیز مناسب خانواده های پرجمعیت تر هستند. دو طبقه انتهایی نیز طراحی منحصر به فردی دارند؛ در این واحدها، پنت هاوس های معمول طراحی نشده است! بلکه پاسیوهایی با چشم اندازی بی نظیر به مناظر خارق العاده ی شهر دوسلدورف (Dusseldorf) قرار گرفته است.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.