پرش به محتوا

برج های مسکونی Kauchuk ؛ طراحی یک ساختمان بلند مرتبه با حفظ ریشه های صنعتی سایت پروژه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : امروز تصمیم داریم که در کنار شما به شهر مسکو (Moscow) سفر کنیم؛ پایتخت و پرجمعیت ترین شهر کشور روسیه (Russia) با جمعیتی در حدود 13 میلیون نفر! اما آن چه امروز ما را به مسکو کشانده است، هیچ کدام از اینها نیست. تصمیم داریم که با شما به دیدار یکی از منحصر به فردترین مجتمع های مسکونی اروپا، یعنی برج های مسکونی Kauchuk برویم؛ پس با ما همراه باشید!

برج های مسکونی Kauchuk

 کلان شهر مسکو با چهار فرودگاه بین المللی، نُه ایستگاه راه آهن و متروی مسکو (که یکی از عمیق‌ ترین تونل های جهان نیز می باشد) یکی از دیدنی ترین شهرهای جهان به شمار می آید. بد نیست بدانید که متروی مسکو با 223 ایستگاه، پس از متروی شهر توکیو (Tokyo)، بیشترین مسافر را در بین تمامی سیستم های متروی جهان جا به جا می کند.

برج های مسکونی Kauchuk در سال 2015 میلادی و توسط شرکت معماری Meganom طراحی و ساخته شده است. مساحت کلی این سه برجِ آجریِ بلند مرتبه، چیزی در حدود 26370 متر مربع می باشد! نکته ی جالب این است که برج های Kauchuk در محل قدیمی کارخانه ی Kauchuk برپا شده اند. داستان کارخانه‌ ی کائوچوک داستانی بسیار شنیدنی است! این کارخانه در سال 1915 میلادی و در شهر ریگا (Riga) برپا شده بود؛ اما پس از تهدیداتی پیرامون حمله ی نظامی آلمان به شوروی، به شهر مسکو (Moscow) انتقال یافت. جالب این است مسئولیت ساخت ساختمان جدید، به کنستانتین ملنیکوف (Konstantin Melnikov)، معمار و نقاش پرآوازه ی روس واگذار شد!

ساختار سلولی برج های Kauchuk، دقیقا تداعی کننده ی ریشه های صنعتی آن است. اما در عین حال، می توان شخصیت مستقل و طبیعی یک مجتمع مسکونی را در نمای این بنا مشاهده کرد! از سوی دیگر، استفاده از آجر برای طراحی نمای برج ها، باعث ایجاد یک ساختار بصری یکپارچه، محکم و بسیار جذاب شده است.

پلان
پلان
نما

یکی از جالب ترین تمهیدات معماران این ساختمان های بلند مرتبه، بهره گیری از پنجره های بزرگ مقیاسی است که در نمای برج های مسکونی تعبیه شده اند. ساختار این پنجره ها به گونه ای است که علاوه بر شکل دادن به یک پوسته ی سبک و نفوذ پذیر، می توانند حریم خصوصی هر واحد را نیز حفظ نمایند.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه