پرش به محتوا

برنامه توسعه کالج دانشگاهی گنت بلژیک ؛ مسیری روشن برای تلفیق فضای شهر و دانشگاه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کالج دانشگاهی گنت (University College Gent) یکی از بزرگ ترین مجموعه های آموزشی در ناحیه فلاندر کشور بلژیک (Belgium) می باشد! در این مجموعه عظیم که در سال 1995 میلادی پایه گذاری شده است، چهار دانشکده جای گرفته اند: دانشکده آموزش بهداشت و مددکاری اجتماعی، دانشکده علوم و فناوری، دانشکده مدیریت اطلاعات و تجارت و از همه مشهورتر دانشکده هنر.

کالج دانشگاهی گنت بلژیک (University College Gent)

در سپتامبر امسال (2020 میلادی) و پس از هشت سال برنامه ریزی و ساخت و ساز بی وقفه، ساختمان جدیدی به محوطه دانشگاه قدیمی شهر گنت (Gent) اضافه شد؛ چرا که سه شرکت معماری با نام های SADAR، VUGA و Lens ass به دنبال کسب موفقیت در مسابقه طراحی ای که در سال 2012 میلادی برگزار شده بود، دست به ساخت و ساز در محوطه دانشگاه زدند. هدف، بالا بردن کیفیت فضاهای آموزشی و تعریف یک خط توسعه برای آینده کل مجموعه بود. به این ترتیب ساختمان جدیدی مختص به حوزه علوم و ارتباطات اجتماعی متولد شد!

این بنای جدید در حاشیه محوطه اصلی دانشگاه و درست در نقطه مقابل سالن ورزشی جای گرفته است. ساختمان نوظهور، به کمک تلفیق محیط های اجتماعی و ارتباطی در یک فضای مرکزی، به مجموعه ای بزرگ و کارآمد بدل شده است. هویت عضو جدید کالج دانشگاهی گنت (University College Gent) را می توان با کمک نفوذ پذیری اجتماعی، بصری و فضایی آن، یعنی با توجه به پیوندی که بین محیط آموزشی و فضاهای عمومی برقرار شده است، تعریف نمود!

یکی دیگر از مداخلات تیم معماری در سالن ورزشی مجموعه صورت گرفته است. برای توصیف نمای خارجیِ بخش اضافه شده به ساختمان قدیمی ورزش، شاید بتوان از ترکیب حجم یکپارچه و انتزاعی استفاده کرد!

کالج دانشگاهی گنت بلژیک (University College Gent)

ایجاد و حفظ ارتباط بصری بین داخل و خارج سالن ورزشی، با تمرکز بر روی نمای شمالی ممکن شده است؛ یعنی جایی که یک نوار شیشه ای نیمه – بازتابنده با فرم خاص خود، که متشکل از هر دو سطح کاو و کوژ است، تصویری جذاب و هنرمندانه از فعالیت های ورزشی را در اختیار همگان قرار می دهد.

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
مقطع

یک تصمیم محتاطانه اما موفق دیگر این بود که در اطراف سالن ورزشی، مسیرهای پیاده روی طراحی شوند. این مسیرها به خوبی توانستند فضایی دعوت کننده خلق کنند و حتی بازدیدکننده های خارجی را نیز به داخل مجموعه بکشاند!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.