پرش به محتوا

تالار شهر Bodo ؛ تجربه طراحی یک محیط اداری به صمیمیت یک خانه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در سال 2019 میلادی، استودیوی معماران Lorentzen Langkilde در پروژه ای قابل توجه برای شهر Bodo واقع در کشور نروژ (Norway)، دست به طراحی یک تالار شهر باشکوه زدند! این بنای حیرت انگیز که 12000 متر مربع مساحت دارد، از پیوند یک ساختمان جدید با دو ساختمان قدیمی موجود در محل تشکیل شده است. در واقع، قدرت خلاقیت و هنر استودیوی معماران Lorentzen Langkilde، باعث تلفیق این سه ساختمان در هم و تبدیل آن ها به یک واحد منعطف و مناسب برای فعالیت همه ی 400 کارمند تالار شهر Bodo شد!

تالار شهر Bodo

آنچنان که می بینیم، ساختمان جدید سنگ بنایی است که دو ساختمان قدیمی را به بهترین شیوه ی ممکن با هم پیوند داده است. در این مسیر یک جریان چرخشی و کاملا انعطاف پذیر در بین سه ساختمان، که حالا دیگر یک تن واحد هستند، ایجاد شده است.

تالار جدید شهر Bodo از دور به شکل یک حجم بلورین دیده می شود. البته بهتر است این ترکیب را اصلاح کنیم: یک حجم بلورین، با شیبی خاص و منحصر به فرد در نما. این نمای متفاوت فقط نشان دهنده ی خلاقیت استودیوی معماران Lorentzen Langkilde نیست؛ بلکه تلاشی موفقیت آمیز است که در نتیجه آن، میزان دریافت پرتوهای کم رمق خورشید در این کشورِ همسایه با قطب شمال به طرز دراماتیکی افزایش یافته است.

تالار شهر Bodo

فضای داخلی تالار شهر، درست همچون نمای بیرونی آن، متفاوت و سرشار از تنوع است. در کنار بخش های اداری، سالن های اجتماعات و دفاتر انجمن های شهروندی، در طبقه ششم و آخر این ساختمان، یک رستوران با چشم اندازی خیره کننده و باشکوه به سوی کوهستان و اقیانوس وجود دارد.

دیاگرام
دیاگرام
دیاگرام

استودیوی معماران Lorentzen Langkilde سراسر فضای داخلی تالار شهر Bodo را با بهره گیری از چوب درختِ زبان گنجشک طراحی کرده اند. این نوع از چوب با رنگ روشن و آرامش بخشی که دارد، فضای گرم و صمیمی خانه های منطقه اسکاندیناوی را برای استفاده کنندگان از تالار شهر تداعی می نماید! ایده تلفیق فضای اداری با احساس گرما و صمیمیت خانگی به قدری موفقیت آمیز اجرا شده است که کارمندان تالار شهر ادعا می کنند کار در این محیط برای آن ها به سادگی گشت زدن در اتاق های خانه ی خودشان است!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.