پرش به محتوا

خانه ای در مه ؛ کنکاشی برای کشف قواعد معماری در حومه شهر به بیان یک خانه کتاب

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : به تازگی در یکی از تاریخی ترین کوهستان های کشور چین (China) و واقع در حومه شهر Jinhua، یک خانه کتاب افتتاح شده است! هدف معماران و طراحان Shulin از طراحی این ساختمان فرهنگی که با نام خانه ای کوهستانی در مه یا Mountain House in Mist شناخته می شود، ایجاد یک فضای آرام و در عین حال جذاب برای مطالعه می باشد!

پیش بینی می شود که به خاطر موقعیت جغرافیایی و طراحی خاصِ این خانه کتاب 156 متر مربعی، هم کودکان و نوجوانان برای مراجعه به این مکان ترغیب شوند و هم بزرگسالان بتوانند از فضای سرزنده و احساس آزادی جاری در ساختمان، بهره مند گردند.

طبقه نخست بنا، یک فضای نیمه باز است که ده ستون نگه دارنده طبقه دوم را در خود جای داده است. با عبور از این محیط ساده و در عین حال دعوت کننده، از طریق یک راه پله چوبی ساده، به فضای شفاف طبقه دوم خواهیم رسید. هسته اصلی این خانه کتاب شاید پاسیوی آن باشد؛ محیطی جذاب با مقیاسی دلپذیر که ارتباط ساختمان را با طبیعت، زمان و مکان ممکن می سازد؛ فضایی که وزیدن نسیم، بارش باران و تابش خورشید به جادویی ترین شکل ممکن در آن منعکس خواهد شد.

در چنین محیطی، دو ردیف قفسه کتاب از جنس چوب کاج جای گرفته اند. با کمک این قفسه ها، یک راهرو به عرض یک متر در پاسیو شکل گرفته است. فاصله ای که برای شکل گرفتن یک محیط مطالعه، مناسب به نظر می رسد. به علاوه، از منافذ و بازشو های قفسه ها نه تنها نور خورشید به راحتی عبور می کند، که هوای تازه هم بدون هیچ مانعی جریان خواهد یافت.

ماکت پروژه
ماکت پروژه
مقطع

نکته ای که نبایستی پیرامون ساخت پروژه Mountain House in Mist ناگفته بماند، این است که بسیاری از معماران با مناطق حومه شهری و روستایی آشنایی چندانی ندارند! معماران و طراحان Shulin هم از این قاعده مستثنی نبوده است. شاید بتوان گفت در حقیقت هیچ استانداردی در مورد طراحی در مناطق حومه شهری وجود ندارد و معمار تنها می تواند با تکیه بر قضاوت شهودی خودش دست به خلق یک اثر بزند. با این امید که نتیجه کار، از دید مردم منطقه مفید به نظر برسد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه