پرش به محتوا

خانه شماره 6 ؛ طراحی در نقش یک موتور محرکه برای نوسازی محلات تاریخی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه شماره 6 یا آن چنان که در زبان آلمانی بیان می شود: Haus 6 در محله Werkhof L57 شهر برلین (Berlin) و کشور آلمان (Germany) واقع شده است. معماران Sauerbruch Hutton مسئولیت طراحی و ساخت این بنای منحصر به فرد 1951 متر مربعی را بر عهده داشته اند.

خانه شماره 6 (Haus 6) مجموعه ای است که هم کاربری مسکونی را در خود جای داده است و هم استودیوهای هنری می توانند در آن آشیان بسازند! این پروژه در حقیقت قدمی استوار در راستای تجدید حیات محله ای پر جنب و جوش اما آشفته شامل ساختمان های نظامیِ کهن، الحاقات مدرن و همچنین بناهای جدید است.

این خانه ی چهار طبقه درست در میان یک ساختمان تاریخی آجری و یک بنای مدرن بتنی قرار گرفته است. با نگاهی به ارتفاع، فرم کلی و سقف Haus 6، می توان دریافت که معماران Sauerbruch Hutton تلاش کرده اند تا نتیجه کارشان خط واسطی بین ارزش های طراحی هر دوی این بناها باشد.

احتمالا از خودتان پرسیده اید که چگونه می توان واسطه ی بین دو ساختمان تا این حد متفاوت با یکدیگر شد؟ پاسخ در خلاقیت و هوشمندی معماران Sauerbruch Hutton نهفته است. به این ترتیب همزمان که حجم مستطیل شکل خانه با نمایش خطوطی صاف و مستقیم، در حال ادای احترام به ترکیب نظامی مجاور خود است، ورق های فولاد ضدزنگی که بر نما جا خوش کرده اند، به انعکاس نامنظم محیط اطراف خود مشغول هستند.

واحدهای خانه شماره 6 (Haus 6) طرح های بسیار متنوعی دارند؛ به همین دلیل می توانند طیف وسیعی از سلایق مختلف جامعه را در خود جای دهند. اصل اساسی در طراحی این مجموعه، حفظ انعطاف پذیری در بالاترین سطح ممکن بود؛ به نحوی که ساکنان هر واحد بتوانند محیط را براساس نیازهای خود تقسیم بندی و مورد استفاده مجدد قرار دهند.

دیاگرام

در خانه شماره 6، برای تحکیم ساختار هر واحد از دال بتنی (یک عضو سازه ای در ساختمان های امروزی که معمولا ضخامتی بین 5 تا 10 سانتی متر دارند) استفاده شده است. به این ترتیب دیگر نیازی به برپایی ستون احساس نخواهد شد؛ و هر واحد علاوه بر دسترسی مستقیم به مناظر شمالی و جنوبی، می تواند چیدمان فضا را به راحتی و براساس نیازهای خود تغییر دهد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.