پرش به محتوا

خانه 3ShoeBox ؛ طراحی فرم های خلاقانه در خدمت زندگی مدرن

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : چندی پیش در اتفاقی جالب توجه به یکی از محلات شهر Ljubljana واقع در کشور اسلوونی (Slovenia)، یک ویلای 228 متر مربعی جذاب اضافه شده است! این خانه که هنر طراحی معماران OFIS می باشد، در حقیقت بازسازی و توسعه ی یک واحد مسکونی کوچک تر متعلق به سال 1934 میلادی به حساب می آید. در ادامه ی متن شما را با جنبه های مختلف این پروژه آشنا خواهیم کرد.

خانه ی قدیمی توسط معمار معروف آن دوره یعنی Emil Navinsek طراحی شده بود؛ او کسی است که به خاطر نوآوری های خود در طراحی پلان مدارس، در یاد و خاطره ی عاشقان معماری زنده خواهد ماند!

خانه ی جدید، از بر روی هم قرار دادن سه مکعب ساخته شده است. به این دلیل که هر کدام از مکعب ها درست شبیه به یک جعبه کفش هستند، بر روی خانه نام سه جعبه کفش یا 3ShoeBox نهاده اند؛ و چون این جعبه ها با زاویه ی 90 بر روی هم قرار گرفته اند، لاجرم طاق نماها و تراس هایی نیز شکل گرفته اند. از آنجایی که نمای خانه ی قدیمی، همچون سایر خانه های محله ی Trnovo، ترکیبی از چوب و گچ سفید بود، معماران OFIS تصمیم گرفتند که نمای خانه ی بازسازی شده را با کمک چوب های تیره رنگ طراحی نمایند!

خانه ی سه جعبه کفش یا 3ShoeBox حاصل ترکیب درخشان پایه های بتنی، چارچوب های فلزی و زیرساخت های چوبی می باشد! بخش های قدیمی آن، با حفظ تمام متریال و بافت های موجود بازسازی، و قسمت های جدید و قدیم به کمک یک راه پله، که خود به یک دیوار اصلی بتنی متصل است، در هم تلفیق شده اند.

فضاهای داخلی 3ShoeBox House با الهام از فرم های طراحی آدولف لوس (از معماران برجسته ی سبک مدرنیسم در قرن 20 میلادی) شکل گرفته است. پس می توان طاقچه ها، کمد ها و مکان های کوچکی برای نشستن و استراحت کردن را در هر گوشه و کنار خانه دید. طبقه ی اول خانه ی سه جعبه کفش یا 3ShoeBox به تشکیل فضایی مشابه با اتاق نشیمن اختصاص یافته است؛ در طبقه دوم اتاق های کودک و اتاق مهمان قرار گرفته است و طبقه سوم، اصلی ترین فضاهای خانه و همچنین اتاق خواب اصلی را در خود جای داده است.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.