پرش به محتوا

خانه Caroline ؛ بازسازی خانه ای تاریخی منطبق بر معیارهای سبز

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از قدیمی ترین خانه های واقع در شهر ملبورن (Melbourne) استرالیا (Australia)، توسط معماران Kennedy Nolan بازسازی شده است. در جریان مرمت و بازسازی این خانه مربوط به دوران ادواردین، که حالا Caroline House یا خانه Caroline نام گرفته است، بخش های جدیدی به بنا الحاق شده اند. شاید مهم ترین عناصر نوساز این واحد مسکونی، حیاط و به خصوص استخری که در آن جانمایی شده است، باشند!

استخر خانه Caroline یا Caroline House ، یکی از جذاب ترین قسمت های کل پروژه به شمار می آید. فرم آن به گونه ای است که گویی می خواهد نظم موجود را به چالش بکشد! شکل مدوری دارد، متراکم به نظر می رسد، عمیق است و برعکس بسیاری از استخرهای خانگی، تیره رنگ است! مجاورت بدون واسطه استخر و فضاهای داخلی، توانسته است میزان شاعرانگی Caroline House را به طرز دراماتیکی بالا ببرد. برای اثبات این ادعا کافیست که جلوه گری استخر را نه فقط در تابستان گرم، بلکه در زمستان های سرد و پر باران کشور استرالیا تصور نمایید! چیزی غیر از انعکاس نماهای زمستانی در تالابی تیره رنگ مقابل چشمانتان ظاهر می شود؟

طراحی فضاهای مختلف خانه کارولین یا Caroline House ، کاملا در خدمت ساخت محیطی راحت و مناسب برای زندگی یک خانواده است. هرگز و در هیچ گوشه ای از این فضای مسکونی، جنبه های عملکردی با طرح های بازیگوشانه به خطر نیفتاده اند. جوابگویی به نیازهای یک زندگی پایدار و دوستدار محیط زیست در اولویت اصلی تیم معماران بوده است. از قدرت تهویه هوا و جهت گیری شمالی اتاق ها، تا استخری که در خنک کردن گرمای تابستان های استرالیا نقش مهمی دارد و حتی نمای سفید رنگ بنا، همگی در خدمت صرفه جویی در مصرف انرژی هستند.

روند اتصال اتاق های قدیمی خانه به اتاق های جدید، با یک رویکرد منسجم و دقیق پیش رفته است. در توصیف این مسیر می توان وعده داد که ساکنین خانه با تجربه ای روایی و لذتی وافر، ناشی از کشف و شهودی زیبایی شناسانه مواجه خواهند شد.

در این پروژه نه تنها شیوه مرمت بخش های قدیمی، که خلاقیت موجود در ورای طراحی و ساخت فضاهای جدید و حتی نحوه اتصال این دو بخش به هم، کاملا آگاهانه حافظه ما را به بازی می گیرند تا بتوانند به تشکیل خاطرات جدید کمک کنند!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.