پرش به محتوا

خانه Elmhurst ؛ پیامی از شاه ادوارد هفتم به شهروندان قرن 21

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه ElmHurst در یکی از خیابان های وسیع و سرسبز شهر ویکتوریا (Victoria) در کشور استرالیا (Australia) واقع گشته است! این خانه زیبا که در عصر ادواردین (به دوران کوتاه یا بهتر بگوییم به دهه‌ ی سلطنت ادوارد هفتم، پادشاه انگلستان، عصر ادواردین می گویند) و براساس معیارها و ضوابط معماری آن دوره، بنا شده است، حالا و پس از یک بازسازی در اوایل دهه‌ 1990 میلادی، نیاز به یک تغییر عمده را در خود احساس می کرد!

مالکین خانه که به مدت بیست سال در پاپوآ گینه نو (Papua New Guinea) ساکن و در غیاب خود ملک را اجاره داده بودند، برای بازسازی به تیم معماری Rebecca Naughtin مراجعه کردند.

Rebecca Naughtin برای بازسازی خانه Elmhurst به عوامل زیادی توجه داشت! در مرحله اول، توجه او به سمت حیاط پشتی خانه جلب شد. به دلیل ساختار جنوبی این حیاط ، تیم معماری تمام تلاش خود را بر هدایت نور شمالی به سمت آن متمرکز نمود. از سوی دیگر، با وجود اینکه خانه در فهرست میراث شهری ثبت نشده بود، اما این تیم باز هم بر حفظ و نگهداری نمای طبقه همکف کوشیدند!

یکی از مهم‌ ترین عناصری که پیش از بازسازی در جای جای خانه خودنمایی می کرد، چوب بود. تصورش را بکنید که حتی در سرویس بهداشتی اصلی خانه Elmhurst هم (که پیش از بازسازی دهه 1990 میلادی یک اتاق خواب بوده است) آتشگاهی چوبی دیده می شد! تیم معماری و طراحی در همین راستا تلاش کردند که در جریان بازسازی، چوب را از مصالح مورد استفاده خود حذف نکنند!

Rebecca Naughtin می گوید که در جریان کار تلاش زیادی برای حفظ نشانه های عصر ادواردین کرده است. بسیاری از بازسازی هایی که او انجام داده است هر چند کاملا مدرن و معاصر می باشند اما به دور از رویکردهای ادواردینی نیز نیستند و می توان گفت در ادامه آن به حساب می آیند. به عنوان نمونه می توان به حصارهای چوبی و جدیدی که جایگزین چوب‌ های قدیمی نمای جلویی خانه شده است، و یا حتی کفپوش های چوبی که از درهای شیشه ای آشپزخانه به محوطه باغچه امتداد یافته اند، اشاره کرد!

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
مقطع

خانه Elmhurst هنوز هم شخصیت و غرور ادواردینی خود را دارد؛ اما حالا دیگر کارکردی متناسب با نیازهای زوجی میانسال و متعلق به قرن 21 میلادی پیدا کرده است!

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.