پرش به محتوا
خانه Half

خانه Half ؛ طرحی خلاقانه برای زدودن زخم های جنگ از پیکر شهر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در یکی از محلات قدیمی و پر تراکم شهر سارایوو (Sarajevo)، پایتخت کشور بوسنی و هرزگوین (Bosnia and Herzegovina)، خانه ای به نام Half به چشم می خورد. خانه Half توسط شرکت معماری Projekt V، در 90 متر مربع طراحی و اجرا شده است. این خانه را می توان ترکیبی از کاربری های گوناگون دانست. Half به همان اندازه که یک واحد مسکونی به شمار می آید، یک استودیوی شخصی مستقل و یک مکان مناسب برای گذراندن تعطیلات آخر هفته نیز هست! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین خصوصیات خانه Half آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید!

خانه Half

خانه Half

خانه Half

خانه Half

خانه Half از بازسازی یک خانه ی قدیمی متعلق به دهه ی 1980 متولد شد! شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که بر تن خانه ی قدیمی، زخم های زیادی از جنگ خونبار داخلی دهه ی 90 در کشور بوسنی، به یادگار نشسته بود. معماران کمپانی Projekt V تلاش کردند که با انتخاب یک روش ساده و مینمالیستی، راه حلی مناسب برای وضعیت یک محله ی جنگ زده ارائه کنند.

خانه Half

خانه Half

خانه Half

خانه Half

 یکی از جذاب ترین نکته هایی که در زمان تحلیل فضای داخلی خانه با آن مواجه شدیم، استفاده از چوب بلوط در طراحی داخلی بود. معماران شرکت Projekt V برای طراحی فضای داخلی این خانه، از چوب رایج ترین درخت موجود در جنگل های بوسنی استفاده کردند. و به این ترتیب، طبیعت را به فضای داخلی خانه Half پیوند زدند. البته از این انتخاب نباید تعجب کرد؛ چرا که شرکت معماری Projekt V  در محافل تخصصی، همواره خود را به عنوان یک شرکت معماری – تحقیقاتی معرفی می کند. ناگفته نماند که Projekt V نه فقط در سارایوو، که در لندن نیز یک شعبه ی فعال دارد.

خانه Half

خانه Half

خانه Half

یکی از چشم نوازترین عناصر این خانه ی کوچک اما دیدنی، نیم اشکوبی است که کتابخانه ای کوچک را در آغوش گرفته است. این قسمت از خانه Half انگار از بقیه ی ساختمان جداست و با آرامش منحصر به فردی که در آن موج می زند، بهترین مکان برای دمی آسودن و مطالعه کردن به شمار می آید.

خانه Half

خانه Half
پلان خانه Half
خانه Half
نیم اشکوب
خانه Half
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *