پرش به محتوا
خانه Q

خانه Q ؛ گهواره ای برای دو نسل از یک خانواده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : امروز تصمیم داریم که به شهر هوئه (Hue) واقع در کشور ویتنام (Vietnam) سری بزنیم. این شهر در گذشته های نه چندان دور، مرکز یکی از مستعمره های سابق کشور فرانسه (France)، یعنی آنام بوده است. اما چیزی که ما را به هوئه می کشاند، میل به مرور خاطرات تاریخی نیست. در سفر امروزمان، به بررسی خانه Q به عنوان یکی از جذاب ترین محصولات صنعت معماری ویتنام خواهیم پرداخت. خانه Q که 277 متر مربع مساحت دارد، حاصل هنر و خلاقیت تیم معماری BHA می باشد. در ادامه ی این مطلب، به بررسی جزئیات خانه ای می پردازیم که دو نسل از یک خانواده ی معمولی ویتنامی را در آغوش گرفته است. پس با ما همراه باشید!

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q

پیش از هر چز باید به یک نکته ی بسیار مهم اشاره کنیم؛ و آن اینکه هوئه در منطقه ی مرکزی ویتنام، یعنی در یک اقلیم گرمسیری موسمی واقع شده است. درست به همین دلیل بود که تیم معماران BHA تصمیم گرفتند که از بتن آرمه به عنوان پوسته ی اصلی سازه ی خانه استفاده نمایند.

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q سه طبقه دارد و متریال غالب در طراحی هر کدام از طبقات آن، چوب بلوط است. ساختار چوبی فضای داخلی و رنگ طبیعی بلوط، علاوه بر اینکه توانسته اند آرامش عجیبی به خانه ببخشند، سنگینی پوسته ی بتنی را نیز کاهش داده اند.

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q

نحوه ی چیدمان طبقه ی اول خانه Q بسیار جذاب و دلنشین است. طبقه اول، علاوه بر اینکه با سایر طبقات خانه Q در ارتباط است، بسیاری از کاربری های مشترک را نیز در خود جای داده است؛ از آشپزخانه و اتاق نشیمن گرفته تا فضای بازی کودکان! به زبان ساده، خلاقیت تیم معماران BHA باعث تولد فضایی شده است که می تواند ارتباط بین ساکنین خانه را به حداکثر برساند.

خانه Q

خانه Q

خانه Q

خانه Q
خانه Q
خانه Q
مدل خانه Q

اگر بخواهیم متریال به کار رفته در خانه Q را بررسی کنیم، پیش از هر چیز باید به چوب اشاره نماییم! این ماده نقش بسیار مهمی در ایجاد یک فضای دنج و صمیمی دارد. در کنار آن، می توان از بتن و سنگ های سیاه رنگ محلی نیز نام برد. بر همین اساس، بیراه نیست اگر بگوییم اصول مینیمالیسم، نقش مهمی در شکل گیری خانه Q داشته است.

خانه Q
سایت پلان
خانه Q
پلان طبقه اول
خانه Q
پلان طبقه دوم
خانه Q
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.