پرش به محتوا

ساختمان اداری خیابان M ؛ طراحی نمای مدولار با ایده ای متفاوت

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ساختمان اداری خیابان M توسط معماران کُره ای LESS و در زمینی به مساحت 1978 متر مربع طراحی و اجرا شده است. این ساختمان که در محله itaewon واقع در منطقه تجاری شهر سئول واقع شده است، محلی است که ترافیک عبور و مرور عابرین پیاده و خودروها به هم نزدیک می شوند و در پشت آن، تپه های کوه namsan قابل تشخیص است.

هدف تیم طراحی، گسترش حرکت های مختلف عابرپیاده از خیابان شیب دار و مرکز ترافیک تا عمق ساختمان بوده است. در نتیجه، نمای خارجی ساختمان پله های بیرونی را در سطح خیابان نشان می دهد که به صورت مستقیم از طبقات به سمت پشت بام گسترش می یابند؛ جایی که در آن عابرین پیاده می توانند با دیگر مردم خیابان و همچنین افراد حاضر در داخل ساختمان تعامل داشته باشند. این نمای گسترده از منظرِ سطح شهر عبور می کند و به کوه نمادین و تاریخی namsan می رسد!

مدول نمای تبدیل شونده و تغییرپذیر از خیابان تا داخل ساختمان با تکنیک های سه بعدی هماهنگ شده است و نمای پیچ خورده یک انتقال روان و سیال از سطح خیابان به پشت بام ساختمان را ایجاد کرده است. تمام این موارد توسط یک مسیر نورانی که با صدای خیابان هماهنگ شده است، به سطح دیگری از خیابان در داخل ساختمان متصل می شود.

عناصر نمای ساختمان اداری خیابان M به مساحت 1978 متر مربع، ریتم خاص خود را دارد و با دقت جهت مدول نمای سه بعدی را تعریف می کند و با جهت گیری و زمینه آن مواجه است. این عنصر عمودیِ مدول نما به عنوان یک بادگیر عمل می کند تا بتواند شرایط آب و هوایی داخل ساختمان را بهبود بخشد. انتقال مدول نما باعث می شود تقسیم بندی میان کف ساختمان و فضای داخلی به صورت عمودی و افقی محو شود.

هدف معماران کُره ای LESS در طراحی ساختمان خیابان M این بود که حرکت عمودی ساختمان را هماهنگ نمایند و در عین حال، پروژه مستقل از شرایط و زمینه ی خیابان پیرامون خود باشد. تمامی این ایده ها، برای مردم منطقه و عابران پیاده بوده است تا آن ها بتوانند شاهد یک ملودی روان و هماهنگ باشند!

در انتها بد نیست بدانید معماران LESS توسط معمار کُره ای ، Junseung Woo (فارغ التحصیل رشته ی معماری از دانشگاه دولتی هلند) پایه گذاری شده است.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.