پرش به محتوا

ساختمان بانک LSB ؛ پرچمدار معماری پایدار در سواحل جنوبی لبنان

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو :یکی از آثار شاخص معماری مدرن کشور لبنان (Lebanon) ، دفتر منطقه ای بانک سوئیسی – لبنانی (LSB) می باشد! این بنای جذاب و خیره کننده در ساحل جنوبی این کشور یعنی در شهر باستانی تیر یا صور (Tyre) واقع شده است.

ساختمان بانک LSB

شهر تیر در فاصله سال های 1975 میلادی تا 1991 میلادی، یعنی در طول جنگ خون بار داخلی لبنان، نه تنها به شدت تحت تاثیر فجایع برخاسته از منازعات سیاسی بود که زخم هایی عمیق و ناشی از توسعه نامتوازن و بی رویه شهری نیز بر پیکرش نشست!

معماران Domaine Public نیز با علم بر هر آنچه که بر شهر گذشته است، دست به کار طراحی دفتر منطقه ای LSB زدند. این ساختمان 3000 مترمربعی، توانسته است با موفقیت کامل بین ارزش هایی همچون حداقل حضور فیزیکی در ساختمان های اداری و حداکثر حضور بصری در فضاهای طراحی شده، تعادل خاصی را ایجاد نماید.

ساختمان بانک LSB

در سازه ی ساختمان LSB از یک سقف پیش تنیده با پایه هایی نه متری استفاده شده است. به یاری این تمهید خلاقانه، هم ردپای ساختمان بر روی زمین به حداقل رسیده است و هم طبقه همکف از عناصر سازه ای رها و تبدیل به یک میدان عمومی انعطاف پذیر گشته است!

پیرامون فضای حیاط دفتر LSB نیز گفتنی ها کم نیست! این فضای ذوزنقه ای شکل به خوبی توانسته است که یک مجرای بصری موفق را در بین طبقات اداری و فضای باز ساختمان ساماندهی نماید. تامین نور طبیعی محیط اداری، کوچک ترین وظیفه ای است که برای فضایحیاط ساختمان مقرر شده است. در کنار این، نقش حیاط در تهویه هوای بخش های اداری ساختمان نیز غیرقابل انکار است!

جزئیات
مقطع
مقطع

از شواهد امر پیداست که عناصر معماری به کار رفته در ساختمان LSB به گونه ای انتخاب و چیده شده اند که گویی هر کدام دو نقش را ایفا می کنند! از طرفی مشارکت عمومی را ترویج می نمایند و از طرف دیگر بر پایداری بنا تاکید می ورزند. به عنوان نمونه می توان به راحتی دریافت که رو به جنوب بودن ساختمان LBS باعث شده است که میزان جذب نور خورشید در فصل زمستان به حداکثر برسد و در عوض جذب نور در گرمای تابستان لبنان در حداقل میزان خود باشد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.