پرش به محتوا

ساختمان تئاتر ملی رقص ؛ طرحی خلاقانه در مسیر همزیستی علم و فرهنگ

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از قدیمی ترین ساختمان های صنعتی قرن نوزدهم میلادی در اروپا، حالا به خانه جدیدی برای هنرهای نمایشی در شهر بوداپست (Budapest)، پایتخت کشور مجارستان (Hungary) تبدیل شده است! به گواه تاریخ، کارخانه Ganz زمانی اصلی ترین نماد صنعت مجارستان به شمار می آمد؛ گهواره ای برای تربیت نسل پر شوری از دانشمندانی که اختراعات زیادی را به مردم سراسر جهان هدیه کرده اند. در ادامه با بررسی طراحی ساختمان تئاتر ملی رقص همراه شما خواهیم بود.

اما با خلاقیت تیم معماری و طراحی Zoboki جان تازه ای بر پیکر بی رمق این کارخانه دمیده شد. امروز دیگر ساختمان سابق Ganz به تقاطعی برای پیوند علم و فرهنگ بدل شده است! هنرهای نمایشی، از تئاتر و رقص های محلی تا باله های کلاسیک، همه و همه در این خانه جدید به هم رسیده اند و در کنار هم می درخشند.

پروژه ساختمان تئاتر ملی رقص یا National Dance Theater نه فقط یک فضای فرهنگی – آموزشی، که محل جدیدی برای ملاقات مردم بوداپست با همدیگر است. گویی که در این مکان، آینده و گذشته، روح تاریخ و خلاقیت هنری معاصر به هم پیوند خورده اند.

ساختمان تئاتر ملی رقص

طراحان و معماران تیم Zoboki نمای شیشه ای مدرنی را بر روی سالن قدیمی اعمال کرده اند. به کمک این نمای جدید، ساختمان تئاتر ملی رقص به پارک عمومی مقابل کارخانه اتصال یافته است و تبدیل به یک فضای باز و دعوت کننده شده است. لابی این مجموعه نیز از نقاط جذاب و دیدنی آن به شمار می آید! در توصیف آن می توان گفت که نباید انتظار داشته باشید که با فضایی صرفا مخصوص تبلیغات و بلیط فروشی مواجه شوید. لابی پروژه تئاتر ملی رقص یا National Dance Theater مکانی است که تعامل مستقیم هنر و انسان را ممکن می سازد.

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
پلان طبقه سوم
مقطع

سالن سابقا صنعتی حالا دو صحنه ی نمایش را در خود جای داده است! یکی با ظرفیت 368 نفر و دیگری کوچک تر و معلق بر فراز لابی! سالن بزرگ تر به صورت چند منظوره طراحی شده است. به این ترتیب که از سن آن می توان برای نمایش های باله، تئاترهای گوناگون و حتی برگزاری کنسرت موسیقی استفاده کرد. نکته جالب دیگر اینکه، می توان چیدمان صندلی های این سالن را با توجه به نیازهای برنامه ای که روی سن در حال اجراست، تغییر داد. علاوه بر این ها، دو اتاق تمرین و یک استودیوی ضبط صدا نیز در این مجموعه جانمایی شده اند!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.