پرش به محتوا

طراحی ساختمان آزمایشگاه داروسازی Novartis ؛ تلفیق اصول طراحی غربی با سنت های معماری چین

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : آتلیه ی FCJZ از سال 2006 میلادی دست به کار تدوین طرح جامع و طراحی چند ساختمان برای افتتاح پردیس Novartis در شهر شانگهای (Shanghai) واقع در کشور چین (China) شده است. بد نیست بدانید که Novartis یک شرکت چندملیتی داروسازی مستقر در شهر بازل (Basel) واقع در کشور سوئیس (Switzerland) می باشد. حال و با خلاقیت و هنرمندی تیم معماران FCJZ، شاهد تداوم روش ها و اصول طراحی شعبه ی بازل در نمایندگی واقع در کشور چین این شرکت هستیم. اگر شما نیز همچون ما مشتاق هستید که با خصوصیات منحصر به فرد این مجموعه ساختمان های جذاب الهام گرفته از معماری چین آشنا شوید، ما را در ادامه ی این مطلب همراهی کنید.

طراحی ساختمان آزمایشگاه داروسازی Novartis با الهام از معماری چین

مهم ترین هدف تیم معماران FCJZ در مسیر تدوین طرح جامع و طراحی ساختمان آزمایشگاه Novartis، ساخت یک فضای کاری با کیفیت و کاملا زیست پذیر بود. در همین مسیر هم توانستند با موفقیت هر چه تمام، مفاهیم مربوط به باغ های سنتی چینی را در فضای مجموعه تلفیق نمایند. از آنجایی که فضاهای داخلی و خارجی این مجموعه ساختمان ها با دسترسی های عابر پیاده ای که در سراسر سایت طراحی شده اند، در ارتباط هستند، می توان گفت که معماران در شکل دادن به یک سیستم غنی و پیوسته، بسیار موفق عمل کرده اند. به علاوه، این سیستم به کاربران اجازه می دهد که با یک تفسیر مدرن از باغ های جنوبی چین آشنا شوند.

طراحی ساختمان آزمایشگاه داروسازی Novartis با الهام از معماری چین

طراحی ساختمان پنج طبقه ی آزمایشگاه در نوع خود بسیار متفاوت است! این ساختمان به دور یک حیاط محصور جانمایی شده است. شاید حتی بتوان حیاط آزمایشگاه را به صورت یک اتاق بدون سقف مفهوم سازی کرد. در هر صورت، چنین طرحی کاربران را به کاوش در نقاط مختلف ساختمان ترغیب و به آن ها فرصتی برای انتقال برخی از برنامه های خود به فضای باز ارائه می کند.

طراحی ساختمان آزمایشگاه داروسازی Novartis با الهام از معماری چین
پلان طبقه همکف
پلان طبقات
مقطع
نما

نکته ی جذاب دیگری که در طراحی فضاهای داخلی آزمایشگاه به چشم می خورد، گنجاندن محیط های غیرکاری و شاید حتی بتوان گفت خانوادگی در هر طبقه است. در واقع، بخشی از فضای هر طبقه به عناصری مثل آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری اختصاص یافته است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.