پرش به محتوا

لذت نوشیدن یک لیوان چای در کافه Tea-Z

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کشور چین (China) با تاریخچه ای 5000 ساله به عنوان زادگاه و یکی از برترین تولید کنندگان چای در جهان شناخته می شود! شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ابتدا چای به عنوان دارویی گیاهی و فقط در معابد کاشته می شد. کم کم راهبان با هدف دستیابی به صلح، آرامش و حقیقت، به نوشیدن آن روی آوردند و در نهایت نوشیدن چای به جایگاه والایی در فرهنگ چینی دست یافت. تجدید حیات این سبک زندگیِ زیبای شرقی، موضوع اصلی در طراحی مجموعه کافه Tea-Z در شهر شنژن (Shenzhen) واقع در کشور چین است.

کافه Tea-Z

تیم AFFD این مجموعه را در چهار بخش اصلی طراحی کرده است؛ یک فضای لابی (یا همان چایخانه) که به نشستن و نوشیدن چای اختصاص دارد، یک پیشخوان، فضای انباری و فضایی مختص به خرید انواع مختلف چای.

کافه Tea-Z

در طراحی این پروژه، از روش های سنتی برای آراستن محیط چایخانه Tea-Z استفاده نشد! بلکه از چوب های بامبو برای تزئین سقف و دیوارهای این فضا بهره گرفته شده است. بامبو در ترکیب با رنگ های سفید، سیاه و خاکستری موجود در فضا به تعادل بسیار خوبی رسیده است. نکته جالب اینکه سه رنگ غالب در طراحی فضای چایخانه رنگ هایی هستند که اغلب در نقاشی های سنتی چین استفاده می شوند!

کافه Tea-Z

نورپردازی یکی دیگر از نقاط قوت این چایخانه به شمار می آید. در هیچ کجای Tea-Z از نورهای معمول و خیره کننده استفاده نشده است؛ در عوض، فضا را لامپ هایی به شکل قطرات آب روشن کرده اند. دور حباب این لامپ ها را پوشش های جیوه ای پوشانده است تا در صورتی که نگاه مشتری به یکی از لامپ ها افتاد، حس ناخوشایندی به او دست ندهد! در واقع می توان گفت Tea-Z بهترین فضا برای تخلیه اضطراب های ناشی از زندگی روزمره است.

در طراحی فضای داخلی این چایخانه از هیچ بلوک و دیواری استفاده نشده است. تیم طراحی امیدوار است که با این ایده، مشتری ها بتوانند بی واسطه به تماشای یکدیگر بنشینند و این چایخانه به محلی برای برقراری رابطه با دیگر شهروندان و فضایی تعاملی برای رشد ارتباطات اجتماعی بدل شود.

 

پلان

بد نیست اگر به سابقه تیم طراحی AFFD نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم. این تیم که در زمینه های طراحی منظر، طراحی داخلی و دکوراسیون فعالیت دارد، به تلفیق روح زمانه با خلق و خوی شرقی شهرت دارد!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.