پرش به محتوا

مجتمع آموزشی Salim Habib ؛ به علم نشستن درخت های پر شاخ و برگ پنجاب

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه مجتمع آموزشی Salim Habib که در شهر Toba Tek Singh کشور پاکستان (Pakistan) طراحی و اجرا شده است، در واقع یک مرکز مدرن آموزشی و دانشگاهی می باشد. بناست که این مجتمع به عنوان یک قطب علمی برای منطقه پنجاب عمل کند. امید آن می رود که پروژه Salim Habib بتواند در ترغیب جوانان به کسب علم و پیمودن مدارج بالاتر تحصیلی موفق عمل نماید!

مجتمع آموزشی Salim Habib

مجتمع Salim Habib شامل چند سالن سخنرانی، آزمایشگاه های علوم و رایانه، دو طبقه کتابخانه، دو سالن سمینار، دفاتر اداری و کلاس های آموزشی است. تمام این بخش ها حول یک حیاط مرکزی سازماندهی شده اند. جالب این است که اتصال بصریِ بین تمام طبقات ساختمان و این حیاط مرکزی کاملا حفظ شده است.

نکته جذابی که در حیاط این پروژه به چشم می خورد وجود سایه بان های شناور پارچه ای با رنگی شفاف و روشن است. این تمهید هوشمندانه مانع از تابش مستقیم نور خورشید به حیاط پروژه خواهد شد. به این ترتیب حیاط مرکزی پروژه مجتمع آموزشی Salim Habib به فضایی غیررسمی و صمیمی، برای تجمعات دانشجویی تبدیل شده است!

مهم ترین چالش معماران Ali Arshad در طراحی این مجتمع، دمای بالای هوا در فصول گرم سال بود. آن ها بایستی ساختمان را به نحوی عایق بندی می کردند که هم مسئله ی گرمای هوا و اتلاف انرژی حل شود و هم کیفیت نور ورودی به فضاهای داخلی ساختمان تحت تاثیر قرار نگیرد! پاسخی که برای این قضیه در نظر گرفته شد، علاوه بر اینکه بسیار هوشمندانه و خلاقانه بود، گام مهمی نیز در حل مسئله ی کاهش اثر کربنی برداشت.

معماران Ali Arshad تصمیم گرفتند نما را در دو ضلع جنوب شرقی و غربی ساختمان به صورت دو لایه طراحی نمایند. به این ترتیب و با کمک بیش از 690 هزار آجر قرمز رنگ، صفحات متخلخلی برپا شد که هم نمادی برای مصالح بومی شهر پنجاب هستند و هم نشانه ای دال بر پذیرش استانداردهای جدید ساختمان سازی.

مقطع

طرح نمای دو لایه ساختمان، نمادی از درخت در حال رشد دانش است. این طرح که الهام گرفته شده از درختان پر شاخ و برگ شهر پنجاب است، گویی می خواهد به ما نشان دهد که ساختمان Salim Habib همانقدر که ریشه در تاریخ منطقه خود دارد، به زبان نوین جهان نیز مسلط است!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.