پرش به محتوا

مجتمع اداری Bio – Esfera ؛ طرحی جسورانه برای یک کلان شهر در حال توسعه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در مطلب امروز به گوادالاخارا (Guadalakhara)، دومین کلانشهر مکزیک (Mexico) سفر خواهیم کرد و با یکی از پروژه های مربوط به طرح جامع SOM`s Distrito la Perla آشنا خواهیم شد. تصمیم بر این است که این طرح جامع با همکاری استودیوی معماری پرآوازه ی آمریکایی SOM (مخفف Skidmore ، Owings و Merrill) اجرا شود و در خدمت شکوفایی پتانسیل های صنعتی و تکنولوژیک این منطقه ی 4.4 میلیون نفری قرار گیرد. برای بررسی بیشتر پروژه مجتمع اداری Bio – Esfera با ما همراه باشید.

مجتمع اداری Bio – Esfera

یکی از برجسته ترین عناصر طرح جامع گوادالاخارا (Guadalakhara)، مجتمع اداری Bio – Esfera  می باشد! آنچنان که از شواهد پیداست، در طراحی این ساختمان عظیم، بر اصول پایداری و انعطاف پذیری فضایی تمرکز ویژه ای شده است.

مجتمع اداری Bio – Esfera

طرح این مجتمع اداری به شدت تحت تاثیر همجواری با مرکز تاریخی شهر قرار دارد. Bio – Esfera شامل دو بلوک ساختمانی است که با هم از طریق یک حیاط مرکزی در ارتباط هستند؛ ترکیب فضاهای عمومی، باغ ها، تراس ها، بام های سبز و آمفی تئاتر روباز نه تنها باعث افزایش ارتباط ساختمان با محیط اطراف خود شده است، بلکه تجربه ی حضور در یک ساختمان اداری را نیز خوشایندتر از گذشته نموده است!

مجتمع اداری Bio – Esfera

یکی از بارزترین مشخصه های نمای Bio – Esfera، پنجره هایی است که از سقف تا کف را قاب کرده است و چشم اندازی دیدنی به ساکنان ساختمان هدیه می دهند. علاوه بر این، طراحی و متریال بومی به کار رفته در هر کدام از بال های این مجتمع اداری، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی و کنترل دمای داخلی ایفا می کنند.

با توجه به حجم بالای بارش های تابستانی در گوادالاخارا (Guadalakhara)، یک سیستم جمع آوری و تصفیه ی آب باران در کل مجموعه تعبیه شده است. به این ترتیب، هدر رفت آب های ناشی از بارندگی به طرز چشم گیری کاهش می یابد. در طرح های توسعه ی آینده ی مجتمع نیز، برنامه هایی برای ایجاد یک تصفیه خانه و حفر چند حلقه چاه برای تامین آب آشامیدنی به چشم می خورد.

سایت پلان
پلان طبقات
مقطع
پرسپکتیو مقطع

در پایان بد نیست اگر اشاره کنیم در صورت تحقق طرح جامع Distrito la Perla، یک منطقه ی شهری پایدار و بسیار زیست پذیر متولد خواهد شد که ریشه در فرهنگ گوادالاخارا (Guadalakhara) دارد؛ این توسعه شامل کاربری هایی مثل اداری، هتل، پزشکی، خرده فروشی و مسکن خواهد بود.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.