پرش به محتوا

مجتمع مسکونی Niigata III ؛ طراحی هماهنگ فضای داخل و خارج

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : مجتمع مسکونی Niigata III ، یک پروژه ی آپارتمانی متشکل از 34 خانه ی مجزا می باشد که توسط استودیوی معماران ژاپنی Takuya Hosokai در سال 2018 میلادی طراحی شده است و در شهر نیگاتا (NIIGATA ؛ پایتخت و پرجمعیت ‌ترین شهرِ استان نیگاتا در کشور ژاپن و یکی از بنادر آزاد ژاپن) قرار دارد.

مجتمع مسکونی Niigata III

در این پروژه ، تعدادی از خانه های سنتی کشور ژاپن همچنان در زمین های مجاور وجود دارند و امکانات فرهنگی، مراکز خرید، دانشگاه ها، دفاتر عمومی و پارک در فاصله پانصد متری آن قرار گرفته اند.

تیم طراحی برای ادغام یک بلوک آپارتمان در محلی که برنامه های متعدد با یکدیگر در تعامل هستند، 34 نوع خانه را در نظر گرفتند که بتواند با سبک هایی مختلف زندگی سازگار و در تعامل باشد. آن ها سعی کردند ارتباط بین فضاهای داخل و خارج در مسکن جمعی را در یک بافت شهری بازسازی نمایند.

طراحی از فضای داخلی

دیوارهای خارجی پروژه به منظور تشکیل یک منطقه ی میانی و کنترل فاصله ی بین داخل و خارج در خارج از تراس قرار داده شده اند. بازشوهای دیوارهای خارجی به صورتی تنظیم شده اند که از دید مستقیم از داخل به خارج و برعکس جلوگیری می کنند و باعث ایجاد حریم خصوصی و جدا شدن خانه و شهر از یکدیگر می شوند. رابطه ی میان ستون های سازه و دال کف اجازه می دهد فضای داخلی با ملایمت تقسیم شود! اتفاقی که باعث تغییر تدریجی فضا از داخل به خارج می شود.

مجتمع مسکونی Niigata III

طراحی از فضای خارجی

تیم طراحی تصمیم داشت از طریق این ساختمان، مقیاس انسانی و تراکم شهری را با حفظ انسجام بصری بیان نماید. برای دستیابی به این هدف، خانه ها با نسبت مشابه خانه های چوبی ردیفی که در اطراف هستند در حجم های دو یا سه طبقه گروه بندی شدند. نتیجه ی حاصل از دیوارهای خارجی نازک و دال کف باعث فراهم شدن مقیاس انسانی شده است و همچنین، قابِ سازه نشان دهنده مقیاس شهری متشکل از مجتمع مسکونی ده طبقه است.

در این پروژه ی مسکونی، دو مقیاس متناقض در فضای مسکونی و منظره شهر نشان داده شده است. مقیاس شهری ستون ها و تیرهای داخل اتاق ها به ساکنان از خانه های همسایه آگاهی می دهد و ارتباط آن ها با اجتماع را یادآوری می کند! در سال های اخیر با بازسازی ساختمان های قدیمی و از دست رفته در این منطقه ی شهری، این ساختار به عنوان معماری آرشیوی، بخش های باقی مانده از منظره تاریخی شهر و همچنین بیانگر خاطرات در آینده در نظر گرفته شده است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.