پرش به محتوا

مدرسه موسیقی Zubiaur ؛ جزیره ای مستقل در قلب بخش خودمختار باسک اسپانیا

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : اگر بگوییم جدیدترین مرکز هنرهای نمایشی، آموزش معماری و طراحی داخلی شهر Amorebieta – Etxano واقع در کشور اسپانیا (Spain) را می توان به عنوان یک موجود زنده و کاملا مستقل از دیگر ساختمان های همجوار خود در نظر گرفت، ادعای گزافی نکرده ایم! اگر از خودتان می پرسید که چطور چنین چیزی امکان پذیر است، در ادامه این متن با ما همراه باشید. در سطر های پیش رو با هم به بازخوانی مهم ترین عناصر ساختمان New Zubiaur Musika Eskola یا مدرسه موسیقی Zubiaur خواهیم پرداخت.

مدرسه موسیقی Zubiaur

این بنای خیره کننده که توسط تیم معماری Javier de las Heras Solé طراحی و اجرا شده است، در عین حال که یک واحد مستقل از دیگر همسایگان خود به شمار می آید، نماینده موفقی برای هنر انتزاعی نیز هست! علاوه بر این، احترامی که در جریان طراحی آن، به قواعد و ضوابط قائمه گرایی نهاده شده است، نیز شایان ستایش می باشد!

مدرسه موسیقی Zubiaur

در نخستین مواجهه با این بنا و در گام اول، باید دیوار جداکننده ساختمان New Zubiaur Musika Eskola را به عنوان یک نمای مازاد در نظر بگیرید تا بتوانید ظرفیت های حقیقی این محیط را درک کنید. البته حواستان باشد که دیوار اصلی مجاور زمین بازی Fronton را به عنوان قهرمان نقش اصلی این پروژه حفظ کنید!

اگر از دیوار جدا کننده بگذریم، خود را در پاسیوی طبقه همکف می یابیم. نکته مهم و قابل توجهی که در این محدوده جلوه می نماید، زه کشی هایی است که طبقه همکف را محصور نموده و به کمک آن، ساختمان توانایی محافظت از خود در برابر بارندگی های طولانی مدت و شدید و حتی وقوع سیل را پیدا کرده است.

طبقات فوقانی هم داستان خاص خود را دارند! از پایین که به آن ها نگاه کنید یک منشور منظم را به موازات طبقه همکف خواهید دید! طبقات بالایی بنای New Zubiaur Musika Eskola تلاش های طراح در ایجاد یک ساختمان منحصر به فرد در آن منطقه از شهر را به وضوح نشان می دهد. نتیجه این تلاش ها به شکل یک محفظه جمع و جور، موثر و کارآمد جلوه گری می کند.

اضافه بر این، پنجره های متعددی که در نمای این ساختمان تعبیه شده اند از طرفی به استفاده کنندگانِ از فضا، فرصت بهره مندی از منظره جذاب محله را ارائه می دهند و از طرف دیگر، شفافیت فعالیت های داخل ساختمان را نیز افزایش داده اند.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.