پرش به محتوا

مرکز فرهنگی Porto Seguro ؛ معماری ابزاری برای بهبود وضعیت اجتماعی یک منطقه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : سائوپائولو (Sao Paulo) به عنوان بزرگ ترین شهر کشور برزیل (Brazil)، توانسته است عنوان نهمین شهر بزرگ جهان از لحاظ جمعیت را از آن خود نماید. اما آنچه که ما را واداشت تا به این شهر زیبا سفر کنیم، بررسی و معرفی مرکز فرهنگی Porto Seguro است. این مرکز که توسط معماران Sao Paulo طراحی و اجرا شده است، یکی از شاخص ترین آثار صنعت معماری برزیل به شمار می آید. از شما دعوت می کنیم که برای آشنا شدن با جزئیات این پروژه ی چشم نواز، با ما همراه شوید.

ورودی های بزرگ مرکز فرهنگی Porto Seguro، در غیاب موانع فیزیکی، به شکلی واضح و با صدایی رسا عموم شهروندان سائوپائولو (Sao Paulo) را به فضای داخل دعوت می نمایند؛ به علاوه، تاخوردگی هایی که در طول مسیر مشاهده می شوند، نقش مهمی در برانگیختن حس کنجکاوی مردم برای کشف فضای جدید ایفا می کنند. پس اغراق نیست اگر ادعا کنیم که این ساختمان بتنی یکپارچه، جانی تازه به حیات شهری برزیل دمیده است.

در توصیف موقعیت جغرافیایی مرکز فرهنگی Porto Seguro بایستی بگوییم که این پروژه در Campos Eliseos، یعنی در منطقه ی مرکزی شهر واقع شده است. بر همین اساس، طراحی معماری این ساختمان با هدف احیای این منطقه ی قدیمی صورت گرفته است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید این منطقه که تا پیش از افتتاح مرکز Porto Seguro وضعیت نابسامانی داشت و در بین مردم به عنوان یکی از مراکز عمده ی تولید و توزیع مواد مخدر شناخته می شد!

طراحان و مدیران فرهنگسرا تصمیم گرفتند که تمام سرمایه ی خود را برای ایجاد تحول در منطقه و بهبود وضعیت اجتماعی آن به کار گیرند. به این ترتیب، ساختمان Porto Seguro به مرکزی برای برپایی نمایشگاه های هنری، برگزاری کارگاه های آموزشی، جشنواره های هنری و همچنین مهمانی های عمومی تبدیل شد.

مقطع
مقطع
مقطع
نما
نما
نما

یکی از جذاب ترین تمهیدات طراحی معماران Sao Paulo برای این مرکز فرهنگی، جانمایی یک میدان عمومی است. به این ترتیب فضای فرهنگی داخلی با محیطی روباز که شامل کاربری هایی مثل رستوران و فروشگاه های صنایع دستی است، ادغام خواهد شد. معماران توانستند که با این تمهید ساده، هنر را از حدود فیزیکی ساختمان فراتر ببرند و آن را در فضاهای باز شهری ادغام نمایند!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.