پرش به محتوا

نیروگاه Telemark نروژ ؛ نمادی امیدبخش در هجمه بحران های جهانی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : براساس آخرین آمارها، 40 درصد از گازهای گلخانه ای جهان توسط دو بخش انرژی و صنعت ساختمان تولید می شود! با این حال، شدت گرفتن بحران های آب و هوایی، رشد جمعیت و بروز اختلالاتی همچون همه گیری ویروس کرونا باعث شده است تا معماران مسئولانه تر به طراحی بپردازند. نتیجه این احساساتِ مثبت را می توان در ساختمان های زیادی مشاهده کرد. یکی از آن ها نیروگاه جدید استان Telemark واقع در کشور نروژ (Norway) است.

نیروگاه Telemark نروژ

شاید بتوان ساختمان 11 طبقه نیروگاه را که در حومه صنعتی و تاریخی Porsgrunn واقع شده است، نمادی برای افتخارات تاریخی این منطقه به حساب آورد؛ چرا که Telemark در اوایل قرن نوزدهم میلادی صاحب یکی از بزرگ ترین نیروگاه های برق اروپا بوده است! نیروگاه جدید که با نام Powerhouse Telemark شناخته می شود، سالانه 256000 کیلووات ساعت برق تولید خواهد کرد، یعنی رقمی در حدود 20 برابر مصرف سالانه انرژی توسط یک خانواده متوسط نروژی! بناست استان Telemark این مازاد تولید را به شبکه انرژی کشوری بفروشد!

نیروگاه Telemark نروژ

در داخل ساختمان نیروگاه، بخش های مختلفی تعبیه شده اند؛ از فضای پذیرش در طبقه همکف تا فضاهای اداری، یک رستوران مشترک و پنت هاوسی مناسب برای برگزاری جلسات رسمی. معماران تیم Snohetta دو طبقه از ساختمان را نیز به فضایی برای کار مشترک تبدیل کرده اند! تصمیمی پرسروصدا که برای سنجش میزان موفقیت آن باید تا پایان همه گیری جهانی ویروس کرونا صبر کرد.

یکی از جنجال برانگیزترین تصمیم های تیم طراحی نیروگاه، مربوط به سیستم روشنایی آن می باشد! معماران Snohetta با برپایی یک سیستم محافظه کارانه اما پایدار، تلاش کرده اند که نیاز به نور مصنوعی را به حداقل برسانند. از طرف دیگر، آن ها ادعا می کنند که به کمک شیارهای شیشه ای که در سقف طراحی کرده اند، دسترسی به نور طبیعی در تمام ساعات روز را برای سه طبقه بالایی بنا ممکن نموده اند!

مقطع
نما
نما

Powerhouse Telemark با سرمایه گذاری گسترده در بخش اقتصاد سبز به عنوان یکی از پیشروانِ کاهش اثر کربنی در کشور نروژ (Norway) شناخته می شود. به علاوه، اخذ گواهینامه BREEAM ثابت می کند نیروگاه نه تنها در بحث پایداری چراغ راهی برای صنایع محلی است، که الگوی مناسبی برای ساختمان های مشابه در جهان نیز است!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.