پرش به محتوا

هتل NeoBridge ؛ پلی رویایی میان شهر و خلاقانه ترین محصول صنعت معماری چین

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : چندی پیش در شهر شانگهای (Shanghai)، یکی از مراکز مهم اقتصادی کشور چین (China) و پرجمعیت ‌ترین شهر جهان، هتلی جدید افتتاح شد! کار طراحی و نوسازی ساختمان هتل بر عهده استودیوی طراحی معماری Xing بود. نام جدیدترین هتل شهر شانگهای ، NeoBridge یا پل جدید است! از آن جایی که این بنا به رابطه ی فیزیکی شهر و هتل معنایی جدید بخشیده است، می توان نتیجه گرفت که لغت پل در نام این ساختمان، نمادی از تم اصلی طراحی آن است!

هتل NeoBridge

دغدغه ی اصلی استودیوی طراحی معماری Xing ، ساخت فضایی راحت و در عین حال دراماتیک بود؛ چرا که ساختمان قدیمی در بین دو برج مدرن قرار داشت و معماران هیچ تصمیمی برای دخل و تصرف در حجم و فرم اولیه آن نداشتند.

از جمله مشکلات سازه قدیمی می توان به ارتفاع کم و نوع پایه های بنا اشاره کرد که تا حدودی دست طراحان را برای اخذ بسیاری از تصمیمات بسته بود. بر همین اساس، استودیوی طراحی معماری Xing تصمیم گرفتند که کل طبقه همکف را به یک فضای باز تبدیل کنند! به این ترتیب یک فضای عمودی پیوسته شکل گرفت و ایده ی پلی که شهر را به هتل متصل می کند، متولد شد.

هتل NeoBridge

طراحی فضای داخلی و انتخاب مصالح این پروژه، هر دو در خدمت مفهوم پلی از شهر به یک هتل هستند! به عنوان نمونه، دیوارهای پیرامونی را با بلوک های شیشه ای پوشانده اند؛ تدبیری که به ایجاد تعادل بین سبکی و روشنایی محیط و پوشیدگی آن انجامیده است. طراحی اتاق ها، بیشتر به اجرای یک نمایش هنرمندانه با سیم ها و لوله ها شباهت دارد! بر دیوارهای داخلی، بتن در برهنه ترین حالت ممکن، خودنمایی می‌ کند (چون از هیچ ماده دیگری برای آرایش دیوارها استفاده نشده است).

یکی دیگر از حربه های استودیوی طراحی معماری Xing در این پروژه، استفاده نکردن از پرده بر هیچ کدام از پنجره ها است! زیرا که عناصر و مصالح مختلف، به اندازه کافی بخش های گوناگون ساختمان را در خود پنهان کرده اند و نیازی به پوشش اضافی احساس نمی شود!

هتل NeoBridge

اما یکی از هیجان انگیز ترین عناصر داخلی ساختمان، پنجره ای است از جنس پیرابین (پریسکوپ) آینه ای، که در تاریک ترین اتاق مجموعه جانمایی شده است و می تواند فضای بیرونی را به طرز شگفت انگیزی منعکس نماید!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.