پرش به محتوا

هم نوایی طبیعت و معماری در ساختمان Biotop

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در ساختمان اداری Biotop که توسط تیم معماری Keurk و با همراهی Henning Larsen طراحی شده است؛ با کمک پشت بام سبز و حداکثر بهره مندی از تابش نور خورشید، مرزهای بین هر دو جهان طبیعی و ساخته ی دست بشر به لطیف ترین شکل ممکن با هم ترکیب شده اند! این ساختمان اداری هفت طبقه به 3000 متر مربع که در شهر لیل (Lille) کشور فرانسه (France) واقع شده است را می توان به یک پناهگاه شهری ساخته شده به کمک فضای سبز تشبیه کرد.

تیم معماران اولویت های طراحی خود را به بهره گیری از هوای تازه، فضاهای سبز و دسترسی مستقیم به نور خورشید اختصاص دادند. آن ها برای عملیاتی کردن این اولویت ها علاوه بر طراحی یک سقف سبز، نورگیرهای عریض ساختمان Biotop را نیز به گونه ای جانمایی کردند که نور آفتاب را در سطح وسیعی به خود جذب کند. همچنین بالکن های این ساختمان بر فراز باغ های سرسبز حیاط مجتمع واقع شدند.

مطابق با بررسی های روانشناسان، طراحی فضاهای کار به کمک فضاهای سبز و طبیعی باعث ایجاد احساسی خوشایند در بین کارمندان و افزایش سلامت روحی و روانی آنان خواهد شد. در Biotop کارمندان می توانند علاوه بر بهره مندی هر روزه از فضاهای سبز، هوای تازه و به تبع آن، آرامش و احساس راحتی را نیز تجربه نمایند. حتی می توان گفت که فلسفه نام گذاری این ساختمان اداری هم بر همین اساس بوده است! در زبان یونانی Biotop به معنی مکانی برای زندگی است.

این نکته بر ما روشن می سازد که سازندگان و مالکین این مجموعه تا چه اندازه بر بهره گیری از فضای سبز و استفاده از مواد پایدار برای ساخت این بنا تاکید ورزیده اند. اثبات این ادعا هم با بازشماری سه عنصر اصلی Biotop ممکن خواهد شد. شیشه، نور و پوشش گیاهی نمایانگر رسالت طراحی فضاهای سالم و سبز در لیل (Lille)، یکی از کلان شهرهای اروپا هستند.

این پروژه در طی 18 ماه ساخته شد و نکته قابل توجهی که در طول این مدت وجود داشت این بود که طراحان برای اخذ تصمیمات مهم مربوط به طراحی فضاهای سبز، در کنار ساخت نمونه های اولیه و آزمایشی از فناوری های مربوط به واقعیت مجازی نیز بهره می جستند. در نهایت Biotop به دلیل توجه به کیفیات محیطی، اصول پایداری و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، گواهینامه های مختلفی از جمله گواهینامه معتبر برییم (BREEAM) را اخذ کرده است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *