پرش به محتوا

واحد مسکونی NT`s Habitat ؛ معجزه طراحی در اقلیم گرم و خشک!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : به تازگی در شهر Phan Thiet که از بزرگ ترین شهرهای کشور ویتنام (Vietnam) به شمار می آید، یکی از جذاب ترین پروژه های بازسازی مسکونی سال 2020 میلادی اجرا شده است! معماران Flex.Atelier یک انبار قدیمی 190 متر مربعی را به خانه ای مناسب برای یک خانواده چهار نفری تبدیل کرده اند.

واحد مسکونی NT`s Habitat

از آنجایی که توجه به بُعد عملکردی پروژه های مختلف، همواره جزء جدایی ناپذیر اصول و ضوابط معماران Flex.Atelier بوده است؛ این معماران در وهله اول تلاش کردند که به شناخت کاملی از نیازهای مشتری خود دست یابند و در گام دوم شروع به تحلیل و بررسی شرایط آب و هوایی شهر نمودند. به این دلیل که Phan Thiet  یکی از شهرهای دارای آب و هوای به شدت گرم و خشک در کشور ویتنام می باشد، معماران Flex.Atelier می بایست خانه ای را طراحی می کردند که در کنار افزایش زیست پذیری، با شاخص های بیرونی هم در هماهنگی باشد.

واحد مسکونی NT`s Habitat

این واحد مسکونی دو طبقه که بر آن نام NT`s Habitat نهاده اند، شامل هر دو نوع فضای باز و بسته می باشد. برخی از فضاهای خانه به صورت بسته طراحی شده اند تا تبدیل به محیط هایی خصوصی برای اعضای خانواده شوند، نظیر اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی. برخی دیگر از محیط ها نیز فضاهای بازی هستند که ارتباط ساکنان خانه را با هم افزایش خواهند داد، نظیر زمین بازی بچه‌ ها، آشپزخانه و فضاهای کار.

واحد مسکونی NT`s Habitat

فصل مشترک و مرکز اتصال تمامی این فضاهای باز و بسته، یک نورگیر سقفی می باشد که درست در مرکز خانه مستقر شده است! این نورگیر در کنار اتصال عناصر مختلف خانه NT`s Habitat وظایف دیگری را نیز بر عهده دارد؛ از تامین نور طبیعی و کاهش نیاز ساکنان به استفاده از انرژی الکتریکی برای روشنایی تا کاهش دمای اتاق.

نمای ساختمان هم مثل دیگر بخش های آن، خلاقانه و مدرن به نظر می رسد! در نمای پروژه ی NT`s Habitat از آجرهایی که در شهر Phan Thiet تولید می شود، استفاده شده است. نتیجه ی کار نه تنها زیبایی ساختار خانه را حفظ کرده است بلکه دروازه ای است برای ایجاد جریان های هوایی بین درون و بیرون واحد مسکونی NT`s Habitat!

نمای پروژه

پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
مقطع

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *