پرش به محتوا

ویلای خاکستری ؛ طراحی با کمترین تاثیر مخرب در طبیعت بکر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : داستان طراحی ویلای خاکستری با توجه به موقعیت مکانی آن آغاز شد! با عبور از میان باغ های زیبا و مملو از درختان گردو، گیلاس و زردآلو در کنار رودخانه، با یک باغ وسیع در کنار کوه رو به رو می شویم که چشم انداز فوق العاده ای به جاده و دشت های جنوبی انتهای کوچه داشت؛ منطقه ای زیبا در شهر ماکو در شمال غربی ایران!

هدف اصلی دفتر معماری مکعب سفید (رضا اسدزاده ، شبنم خلیل‌ پور) در این پروژه ، ایجاد یک ساختمان متمایز به عنوان بنای یادبود در زمینه ای بود که دقیقا در ورودی شهر قرار داشت. شکل گیری این مفهوم با در نظر گرفتن معماری زمینه ای با کمترین تاثیر در طبیعت بکر و جست و جوی ارتباط نزدیک با محیط طبیعی صورت گرفت. سرانجام، ویلایی با نام ویلای خاکستری طراحی و اجرا شد که نه تنها با طبیعت در ارتباط است، بلکه تلاش می کند با روشی مدرن با زمینه ی خود نیز تعامل سازنده ای داشته باشد.

سنگ های نامنظم و کوه های سر به فلک کشیده تیم طراحی را به سمت طراحی پروژه ای سبک و منظم جهت احترام به محیط پیرامون سوق داد. استفاده از سنگ بازالت (سنگ سخت ، سیاه و دانه ‌ریز آتشفشانی) به عنوان یک ماده ی بومی ارتباط با زمینه را غنی تر کرد؛ و استفاده از رنگ خاکستری و حجم یادبود خاکستری رنگ نیز یک محتوای خنثی را در ذهن بیننده ی خود القا می کند.

این ساختمان تلاش می کند علی رغم داشتن ظاهر رسمی در کل حجم، با تفریق ها و اضافات مختلف به زمینه متصل شود و در تمام جهات، ساکنان خود را از نور روز بهره مند نماید! اتفاقی که سبب ایجاد سایه های مختلف در طول روز می شود. همچنین ویلای خاکستری از منظره های عالی از ارتفاعات شمالی و همچنین دشت های جنوبی، رودخانه و جاده اصلی برخوردار است.

فضای طبقه اول به اتاق نشیمن و آشپزخانه اختصاص داده شده است و از طریق دو راه پله ی فلزی سبک از حیاط قابل دسترسی است. راه پله فوقانی به پشت بام منتهی می شود که به عنوان یک سطح مشاهده و دید بر روی مناظر طبیعی عمل خواهد کرد!

ground floor plan
first floor plan
second floor plan

فرم ویلای خاکستری به گونه ای طراحی شده است که کاربر هنگام حضور در ساختمان به دنبال ارتباط با طبیعت است و از طریق بازشوهایی که آگاهانه ایجاد شده اند، چشم اندازهای متعددی را تجربه می کند. ویلای خاکستری نمایانگر یک رویکرد مدرن، رنگ مدرن، حجم مدرن، ارتباط مدرن با طبیعت و همچنین بازتاب اندیشه مدرن است!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.