پرش به محتوا

پارکینگ Caldeiroa ؛ بازسازی فضا با احترام به مولفه های تاریخی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پارکینگ Caldeiroa توسط معماران پرتغالی Pitagoras و در زمینی به مساحت پانزده هزار متر مربع در سال 2019 میلادی طراحی و اجرا شده است.

این پروژه را می توان به عنوان یک ساختمان با سه طبقه و یک سقف قابل تردد، محوطه پیرامون، دسترسی راحت، تهویه طبیعی (Natural Ventilation) و همچنین پارکینگی سرپوشیده برای 500 وسیله نقلیه توصیف کرد. همچنین معماران تعدادی از پارامترهای عملکردی و شهری را توانسته اند در این پروژه لحاظ نمایند؛ اتفاقی که قابلیت های دسترسی را تعیین می کند.

سایتی که پارکینگ Caldeiroa در آن ساخته شده است، در کنار یکی از محله های اصیل و بافت تاریخی شهر گویمارائس (GUIMARÃES) در کشور پرتغال واقع شده است؛ به بیان دقیق تر می توان گفت این پروژه در نزدیکی میدان بزرگ خارجی شهر قرار دارد.

براساس برنامه ریزی های انجام یافته، مسئله ی میراث موجود و ادغام برنامه های جدید در بافت تاریخی بایستی در هسته اصلی این مداخله قرار داشت! در این پروژه، تیم طراحی بر روی ارزش های میراث تاریخی و همچنین حفظ مفاهیم حاکم بر آن تمرکزی اساسی داشته است. بنابراین، هنگام بحث پیرامون نوسازی این پروژه، ابتدا از تعمیر و بازسازی و در مرحله دوم از تغییر شکل صحبت می شود.

علاوه بر اصولی که گفته شد، آن چه که هنگام توسعه این پروژه اهمیت داشت، تلاش برای تولید راه حلی بود که به وضوح و به آسانی برای کاربران آینده، قابل درک باشد. این تلاش منجر به ایجاد یک شبکه جدید از گذرگاه های عابر پیاده و بازسازی مسیرهای موجود شد که هدف از آن، تضمینِ استفاده و لذت بردن از این فضاهای عمومی بود.

در طراحی پارکینگ Caldeiroa ، این اصل مورد توجه بود که نمای قابل مشاهده ی ساختمان متواضع باشد و ارتفاع آن هرگز بیش از دو طبقه از سطح زمین تجوز نکند. ضمن حفظ تناسبات لازم و مرتبط با ساخت و سازهای سنتی و صنعتی، قدرت نفوذ پذیری نور و هوا به مقدار استاندارد تضمین شده است و به این ترتیب، ایده عملکردیِ پایداری پیش بینی شده در برنامه تحقق یافته است.

به طور خلاصه، هدف از بازسازی و نوسازی این پروژه، مداخله ای بود که از وضعیت حاکم تقلید نکند و تحت تاثیر زمینه ی خود قرار نگیرد؛ علاوه بر این دیگران را نیز برای تغییر شکل و هماهنگ سازی خانه های شخصی خود تشویق نماید!

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.