پرش به محتوا

پروژه خانه 5 Beams ؛ طرحی جسورانه برای همپوشانی معماری و طبیعت!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از اصلی ترین چالش های طراحی و ساخت خانه در جوار عناصر و پدیده های طبیعی، کنار آمدن با خصوصیات توپوگرافی زمین به خصوص شیب آن است. پروژه ای که امروز قصد داریم به شما معرفی کنیم، مربوط به طراحی یک واحد مسکونی در سایتی با میانگین شیب 20 درصد می باشد! پروژه ی 5 beam House (یا به زبان فارسی، خانه ی 5 تیر) که حاصل هنر و خلاقیت معماران Polidura است، با چشم اندازی به تپه های سرسبز و دریای Zapallar واقع در کشور شیلی (Chile)، یکی از منحصر به فردترین پروژه های مسکونی به شمار می آید.

خانه 5 Beams

طرح پیشنهادی معماران Polidura شامل خلق یک فضای عمومی بزرگ، تلفیق هنرمندانه ی محیط های طبیعی و ساخته شده و طراحی فضاهایی میانی، با هدف برقراری ارتباطی روان میان محیط های داخلی و خارجی بود.

خانه 5 Beams

در حقیقت، پروژه ی خانه 5 Beam را می توان نتیجه ی تضاد بین فضاهای عمومی متصل به طبیعت بکر Zapallar و فضاهای خصوصی شکل گرفته توسط معماران Polidura دانست. بر همین اساس، بخش های خصوصی تر خانه، نظیر اتاق های خواب و دو سرویس بهداشتی آن، جزو فضاهای خصوصی درونی به حساب می آیند. در عوض، آشپزخانه و اتاق های نشیمن و غذاخوری به طرز چشم نواز و فریبنده ای در ارتباط مستقیم با دریا قرار گرفته اند.

خانه 5 Beams

نکته ی جالب اینکه تمامی فضاهایی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم در زیر یک چتر حمایتیِ ساخته شده از 5 تیر بتونی شکل گرفته اند! این تیرها توسط دو دیوار به طول های 40 و 25 متر حمایت می شوند. بد نیست بدانید این دیوارها، که در دو سوی شرقی و غربی سایت برپا شده اند، نقش مهمی در شکل دادن به حریم خصوصی خانه نیز ایفا می‌ کنند.

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول

مقطع
مقطع

یکی دیگر از برجسته ترین عناصر شکل دهنده ی پروژه ی 5 Beam House، عنصر تراس است. این خانه دو تراس دارد؛ یکی از آن ها که در سمت غربی سایت واقع شده است، با 27 متر طول و 7 متر عرض، یک منظره ی ایده آلِ 180 درجه از طبیعت Zapallar را به ساکنان خانه ارائه می دهد! در مقابل، تراس شرقی پروژه، طرحی درون گرایانه تر دارد و به عنوان یک فضای نیمه خصوصی شناخته می شود.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه