پرش به محتوا

پروژه خانه UP ؛ تلفیق پلان آزاد طبقات و خلاقیت معمارانه در طراحی فضاهای کم مساحت

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه خانه UP را می توان به عنوان یکی از بهترین نمونه های جانمایی یک فضای جدید در محیطی از پیش طراحی شده، معرفی کرد! کار طراحی و ساخت این واحد مسکونی 90 متر مربعی که در شهر مادرید (Madrid) کشور اسپانیا (Spain) واقع شده است، بر عهده ی استودیوی معماران CumuloLimbo بود. امروز می خواهیم شما را با تمام نکاتی که این پروژه را از دیگر محصولات صنعت معماری متمایز می کند، آشنا کنیم! با ما همراه باشید.

خانه UP

استودیوی معماران CumuloLimbo با تکیه بر هنر و خلاقیت معمارانه ی خود در این پروژه توانستند محیط قابل استفاده ی خانه را تا 50 درصد افزایش دهند! این کار با یک تمهید بسیار ساده ممکن شد؛ یعنی با نصب یک سازه ی سبک فولادی به عنوان طبقه ی دوم و در کنار آن، استفاده از یک راه پله برای دسترسی به طبقه ی فوقانی! البته بایستی اضافه کرد که برای حمایت از این ساختار، شش چهارچوب محکم و موازی با دیوارهای داخلی، در سراسر خانه نصب شده اند!

خانه UP

فضای جدید درست بر روی فضای مرکزی آپارتمان قرار گرفته است؛ و جانمایی آن به نحوی است که در هر دو سمت، دو محدوده ی آزاد باقی مانده است! یکی بزرگ تر، در ضلع شرقی؛ و دیگری کوچک تر، در ضلع غربی!

خانه UP

در حقیقت، طبقه ی فوقانی جدید، آپارتمان را به دو فضای خصوصی و عمومی تقسیم نموده است. انتخاب مصالح برای هر کدام از این دو جبهه هم جالب به نظر می رسد! در یک سو در منطقه ی خصوصی، درها و دیوارها با کمک تخته سه لاهای بازیافتی طراحی شده اند، و در سوی دیگر نیز، دیوارهای سفید رنگ، نور پاسیو را منعکس می کنند تا آشپزخانه و اتاق نشیمن در روشن ترین حالت خود قرار گیرند.

پلان

مقطع

برای طراحی فضای عمومی خانه، از یک پلان آزاد بهره گرفته شده است. این فضای انعطاف پذیر به سوی یک پاسیوی کوچک شرقی گشوده می شود؛ چرا که مشکل اساسی بسیاری از آپارتمان ها، تامین روشنایی است. علاوه بر این، به منظور به حداکثر رساندن نور طبیعی در محیط داخلی خانه، در طبقه ی جدید یک طاق چوبی که با آینه پوشانده شده است، جانمایی شده است! به این ترتیب نور طبیعی با زیباترین جلوه های بصری در محیط خانه منعکس خواهد شد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.