پرش به محتوا

پروژه Together Apart ؛ طراحی کافه ای برای گربه ها!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر بوفالو (Buffalo)، شهر یک میلیون نفری ایالت نیویورک (New York) آمریکا (USA) امروز به کافه ای برای گربه ها تبدیل شده است! در ادامه ی این مطلب به بررسی ویژگی های کافه با هم و جدا یا Together Apart می پردازیم؛ پس تا انتهای سخن با ما همراه باشید.

پروژه Together Apart

ساختمانی که امروزه به گربه های شهر تعلق یافته است، در سال 1900 میلادی پایه گذاری شده است. این بنای سرد و گرم چشیده تا پیش از تبدیل شدن به کافه ی گربه ها، کاربری های زیادی به خود دیده بود؛ از یک دفتر وکالت گرفته تا آرایشگاه و فروشگاه مواد غذایی! Davidson Rafailidis ، معماری که ایده ی ساخت Together Apart Cat cafe را اجرایی کرد، توضیح می دهد که در پی ساخت فضایی برای اتصال فعالیت های به ظاهر متفاوت با هم بوده است.

به سبب الزامات بهداشتی در کافه های این چنینی، بایستی بخش تهیه ی غذا به طور کامل از بخش های دیگر پروژه جدا شود. درست به همین دلیل، دسترسی به ساختمان از دو طرف مختلف ممکن شده است! با وجود اینکه دو نیمه ی ساختمان هنوز هم از نظر بصری و فیزیکی ارتباطاتی با یکدیگر دارند، اما عملکردهایی کاملا مستقل از هم را پوشش می دهند. ورودی رو به خیابان کافه ی Together Apart با نمای آجری چشم نوازی که دارد، به آشپزخانه منتهی می شود؛ حال آنکه ورودی پشتی ساختمان مخصوص ورود گربه ها و همراهان آن ها است. نکته ی جالب آن است که این ورودی با نام Catio شناخته می شود!

پروژه Together Apart

در اینجا اشاره به مهم ترین سوالی که Davidson Rafailidis نه فقط در ابتدای روند طراحی این کافه، بلکه در طول سالیان متمادی از خود پرسیده بود، خالی از لطف به نظر نمی رسد: آیا می توان یک پروژه (پروژه ی ساخت یک بنا) را به عنوان یک روند ساخت و ساز پیوسته و دائمی در نظر گرفت؟

پلان

سازگاری فضایی خاص کافه Together Apart شاید به نوعی منعکس کننده ی همین دیدگاه باشد! معمار در همکاری با مالک مجموعه، بازسازی فعلی را به عنوان بخش نخست از سری بازسازی هایی معرفی می کند که بناست به مرور زمان و با توجه به نیازهای آینده، در کافه ی گربه ها رخ دهد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.