پرش به محتوا

کتابخانه Doksan ؛ الگویی برای بازسازی با هدف افزایش کارایی بناهای فرسوده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : داستان بازسازی کتابخانه Doksan، داستانی جالب و شنیدنی است! معماران D.LIM می گویند که به صورت یک مکالمه ی تلفنی برای کار بر روی کتابخانه کوچک شهر Geumcheon-gu واقع در کشور کره جنوبی (South Korea) دعوت شده اند. پروژه در ابتدا نظر تیم معماران را به خود جلب نکرده بود و آن ها فقط برای دادن پاسخ منفی، عازم سایت کتابخانه شدند. با این حال، آن ها پس از مشاهده ی ساختار کتابخانه قدیمی، دریافتند که فرصت بی نظیری در اختیارشان قرار گرفته است! اکنون دیگر Doksan نمونه خوبی برای دیگر پروژه های بازسازی در این حوزه به شمار می رود.

کتابخانه Doksan

یکی از نقاط قوت کتابخانه قدیمی، آتریوم وسیعی بود که 16 نورگیر بر سقف آن جای گرفته بودند؛ علاوه بر این، یک راه پله ی عریض، که از لابی تا طبقه دوم امتداد یافته بود، به منبع الهام معماران تبدیل شد. به اینها بایستی منظره مناطق جنگلی اطراف محوطه کتابخانه را هم اضافه کنید!

کتابخانه Doksan

اما سایت پروژه، نقاط ضعف جدی ای نیز داشت! قفسه های قدیمی کتابخانه لبریز از کتاب شده بودند؛ محوطه ی خارجی، عملا به فضای پارکینگ ماشین های سنگین تبدیل شده بود و فقدان نورپردازی صحیح، نه تنها محیط را در تاریکی فرو برده بود، که مناظر سرسبز اطراف را نیز از دید استفاده کنندگان از فضا پنهان می کرد.

کتابخانه Doksan

روند بازسازی بسیار ساده بود! معماران D.LIM تصمیم گرفتند که بنای کار خود را بر از بین بردن نشانه های پیری ساختمان بگذارند. بر همین اساس، از ورودی اصلی تا باغ، هر عنصری را که مانع دید می شد، از سر راه برداشتند و فضای باغ نیز به طور کامل از کانتینرها پاکسازی شد.

در گام بعدی، شانزده قاب چوبی جذاب به دور نورگیرهای سقفی قرار گرفتند. به این ترتیب، سیستمی برای نورپردازی غیر مستقیم پایه گذاری شد تا میزهای مطالعه حتی در زمان تاریکی هوا نیز قابل استفاده باشند. به علاوه، با چند تمهید ساده و خلاقانه همچون جاگذاری قفسه های کوچک، اطراف راه پله و پنجره های طبقه دوم به فضاهای مطالعه شبه خصوصی بدل شدند.

پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
پلان طبقه سوم
مقطع

اکنون دیگر ساختمانی که زمانی تاریک و خسته کننده به نظر می رسید، نه تنها پر نور و رو به مناظر سرسبز است، بلکه وعده گاه بسیاری از افراد محلی نیز به شمار می آید!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *