پرش به محتوا

کتابفروشی Fudan Jingshi ؛ خلاقانه ترین تمهیدات معماری برای بازطراحی یک فضای قدیمی!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کتابفروشی Fudan Jingshi یکی از نخستین کتابفروشی های دولتی شهر شانگهای (Shanghai) واقع در کشور چین (China) به شمار می آید. این واحد تجاری با سابقه، در سال 1993 میلادی و به عنوان یک کتابفروشی وابسته به انتشارات دانشگاه فودان (Fudan University Press) افتتاح شد. 27 سال پس از آغاز به کار Fudan Jingshi Bookstore یعنی در سال 2020 میلادی، معماران Shuishi دست به کار طراحی مکان جدیدی برای این کتابفروشی قدیمی زدند! فضای جدید که مساحتی در حدود 1140 متر مربع دارد، در خیابانی آرام و پوشیده از درختان چنار قرار گرفته است. تصمیم گرفته ایم که امروز و با کمک مطلب پیش رو، شما را به تماشای گوشه و کنار این فضای فرهنگی ریشه دار ببریم؛ پس با ما همراه باشید!

کتابفروشی Fudan Jingshi

نخستین مسئله ای که معماران Shuishi به آن اندیشیدند، چگونگی شکل دهی به طبیعت و ماهیت یک کتابفروشی در یک منطقه ی شهری بود. آن ها تصمیم داشتند که فضا را در نهایت سادگی اما در عین حال با قدرت و بدون استفاده از هیچگونه علائم نمادین سامان دهی نمایند. علاوه بر این، درختان چنار خیابان Guonian، خلاقیت طراحان برای استفاده از بازی نور و سایه را برانگیخت!

یکی از چشم نوازترین تمهیدات خلاقانه ی تیم معماران، در مجاورت قفسه های دیواری کتاب شکل گرفته است! منظور ما، طراحی فضاهای مطالعه ی تک نفره ای است که برای استفاده ی بازدیدکنندگان از کتابفروشی طراحی شده اند. بایستی گفت که به لطف ایده های ناب معماران Shuishi، حالا دیگر در این پروژه، یک گفتگوی معنی دار و متفاوت در بین فضای داخلی و محیط خیابان ایجاد شده است.

بد نیست بدانید که در ضلع جنوب غربی طبقه ی همکف کتابفروشی و در کنار فضاهای مطالعه، یک کافه ی کوچک و جمع و جور قرار گرفته است. می توان ادعا کرد که این تمهید خیره کننده، کاملا در راستای اهداف طراحی طبقه ی همکف اتخاذ شده است؛ یعنی برای ایجاد فضایی دوستانه و دعوت کننده در بخش فروش و نمایش جدیدترین محصولات بازار کتاب کشور چین (China)!

پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم

مقطع
مقطع
نما

طبقه ی دوم این واحد تجاری هم به مکانی برای نمایش و فروش محصولات فرهنگی و پرورش تفکر و خلاقیت اختصاص یافته است. چنانچه بخواهیم توضیحات خود را جمع بندی نماییم بایستی بگوییم که شما در کتابفروشی Fudan Jingshi، شاهد به بلوغ رسیدن مجموعه ای با ظرفیت های بالا و شکل گیری یک فضای عمومی با کیفیت خواهید بود!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.