پرش به محتوا

کلیسای Restituta ؛ طراحی متفاوت و به دور از شیوه های رایج

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : چگونه یک بهشت را بسازیم؟ ، طراحی کلیسای رنگین کمان در لسنا (یک منطقه مسکونی در جمهوری چک) ، طراحی کلیسای آینده نگر ، ارتباط با جهان درونی و… تنها بخشی از موضوعاتی است که مارک اشتپان (Marek Jan Štěpán) با آن ها سروکار دارد! در ادامه با طراحی کلیسای Restituta بیشتر آشنا خواهیم شد.

کلیسای Restituta

مارک اشتپان (Marek Jan Štěpán) معماری است که قصد دارد خدا را لمس کند و در سی سال گذشته به صورت متناوب خود را با ایده طراحی و ساخت کلیسا مشغول کرده است! جالب است بدانید تصمیم ساخت کلیسای Restituta در فضای آرام سال 1968 میلادی گرفته شد و سرانجام پس از پنجاه سال این امر محقق شد. تمام بودجه ساخت این كلیسا از محل هدایا و نذورات مردم تامین شده است.

کلیسای Restituta در قلب منطقه مسکونی واقع در دهانه یک دره در شهر BRNO-SEVER واقع در کشور جمهوری چک قرار گرفته است. این منطقه با آرایش منظم ساختمان های آپارتمانی بلند و با متریال بتنی پوشانده شده است و کلیسای جدید از نظر اندازه نمی تواند با آن ها رقابت کند؛ به همین دلیل با یک بیان بسیار ساده، هندسه ی ابتدایی و خوانا طراحی شده است.

کلیسای Restituta به سه بخش مهم تقسیم شده است: کلیسا، برج ناقوس و مرکز روحانی.

مرکز اصلی به شکل مستطیل، برج به شکل مثلث و کلیسا به شکل دایره ای طراحی شده است که همه و همه نشان دهنده سه شکل ابتدایی هندسه می باشند. منطقه مقدس با مقیاس کاملا متفاوت ساخته شده است که آن را از بلوک های اطرافِ خود متمایز می کند.

این کلیسا یک نقشه دایره ای شکل دارد که نماد بهشت و ابدیت است. بهشت در پنجره های رنگی زیر سقف کلیسا منعکس می شود و ممکن است به نظر بیاید که کلیسا بر روی لسنا (یک منطقه مسکونی در ناحیه ی تربیچ در جمهوری چک) شناور است و یا حتی بهشت بر روی این منطقه قرار گرفته است!

کلیسای Restituta

برج ناقوس با فاصله از کلیسای Restituta ساخته شده است و نقشه مثلثی شکل آن تضمین می کند که ظاهری متفاوت از داخل کلیسا نسبت به بیرون دارد. این کلیسا از فضای خارج به عنوان یک نقطه ثابت عمل می کند که به کلیساهای قدیمی اشاره دارد؛ اما برخلاف برج های تاریخی که به مانند یک موشک، آسمان را نشان می دهند، در این برج، جهتِ اشاره منحرف شده است و به کلیسا اشاره می کند! اتفاقی که نمایانگر رابطه خدا با مردم است.

برجِ این کلیسا 31 متر ارتفاع دارد و از ساختمان های آپارتمانی اطراف بلندتر نیست، اما توانسته است بر روی مناطق اطراف تسلط داشته باشد.

در انتها بد نیست بدانید مارک اشتپان (Marek Jan Štěpán) ، معمار اهل جمهوری چک، بیشتر به طراحی ساختمان های مقدس و یا بازسازی آنها سروکار دارد. وی از سال 2006 میلادی تا 2012 میلادی به عنوان مشاور رئیس دفتر رئیس جمهوری کشور چک فعالیت داشته است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.