پرش به محتوا

گالری خاکستر ؛ فضای آرامش در بطن یک نیروگاه متروک

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : نیروگاه Yang Shupu که در شماره 2800 جاده Yang Shupu در شهر شانگهای قرار دارد، بزرگ ترین نیروگاه حرارتی در شرق دور به شمار می آید که در سال 1913 میلادی و توسط سرمایه گذاران انگلیسی ساخته شده است. این نیروگاه در مجاورت یک برکه آب تمیز و زلال و با دودکشی به ارتفاع 105 متر، دهانه جرثقیل بزرگی که در کنار رودخانه آویزان است، ماشین هایی که برای حمل ذغال سنگ استفاده می شوند، مخازن مرطوب و خشک خاکستر و… مدت هاست که به حال خود رها شده است!

گالری خاکستر

در عین حال جالب است بدانید سایت این پروژه از فضایی تماشایی و منظره ای چشمگیر برخوردار است و موقعیت مهمی را در پروژه ی جدیدِ توسعه ی اسکله Yang Pu به خود اختصاص داده است.

بخشی از این پروژه ی بزرگِ توسعه ی اسکله Yang Pu ، به بازطراحی و بازسازی این نیروگاه اختصاص یافته است! بدین صورت که مخازن خشک خاکستر در شرق اسکله به گالری خاکستر تبدیل شده است که طراحی آن در سال 2015 میلادی، توسط استودیو طراحی معماری چینی TJAD آغاز شد و در سال 2019 میلادی به بهره برداری رسید.

گالری خاکستر

به دلیل عدم اطمینان پیرامون برنامه ریزی های آینده، این پروژه با انعطاف پذیری و خلاقیت بالا به سمت تبدیل شدن به یک گالری هنری مورد بهره برداری فرار گرفت و با قرار دادن دو سکو، سه مخزن خاکستر از یکدیگر جدا شدند و در یک واحد قرار گرفتند.

مخازن اصلی فولادی با ارتفاع پانزده متر از بین رفته اند و باندهای افقی نازک جایگزین آن ها شده اند و یک خط اتصال مبهم را ایجاد کرده اند. شش جعبه با مجموعه ای از راه پله ها به مخازن متصل می شوند که در مورد عملکرد آن ها با توجه به رفتار مردم با محیط انبار تصمیم گیری می شود.

گالری خاکستر (Ash Gallery) با هدف تبدیل شدن به یک تفرجگاه عمومی طراحی شده است. این فضای هنری 3840 متر مربعی در طول فصل هنر شهری شانگهای یعنی از سپتامبر تا نوامبر سال 2019 میلادی به عنوان یک ایستگاه استراحت و دورهمی های کوچکِ دوستانه در قسمت شرقی فضای عمومی Yang Pu کاربرد دارد.

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.