پیتزا فور پی ؛ اشاره ای هوشمندانه به حال و هوای یک شهر در حال رشد

پیتزا فور پی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 2 اسفند 1400تعداد بازدید : 180 دسته بندی : آموزش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پیتزا فور پی، یکی از جدیدترین واحدهای تجاری شهر هایفونگ، واقع در کشور ویتنام به شمار می آید. این پیتزا فروشی 840 متر مربعی را تیمی از معماران کمپانی معماری Takashi Niwa (مستقر در هایفونگ) طراحی کرده اند. یکی از مهم ترین مشخصه های فور پی، همجواری با محبوب ترین مرکز خرید شهر است. به همین دلیل، می توان امیدوار بود که درصد بزرگی از مشتاقان خرید در مراکز تجاری، پس از یک تجربه ی دلچسب اما خسته کننده، سری هم به پیتزا فور پی بزنند. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای پیتزا فور پی! پس لطفاً تا انتهای مسیر با ما همراه باشید.

پیتزا فور پی

پیتزا فور پی
پیتزا فور پی

 

آشنایی با ساختار و ریشه های پیتزا فور پی

بیایید که پیش از هر سخنی، کمی با شهر هایفونگ آشنا شویم. اینجا یک شهر بندری است و بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. راستش را بخواهید، در چند سال اخیر، امواج پرقدرت توسعه، کوچه و خیابان های تاریخی هایفونگ را درنوردیده اند. حتی شاید بتوان ظهور و رشد واحدهایی تجاری ای نظیر فور پی را نیز در ادامه ی همین امواج توسعه تفسیر کرد. به هر روی، تیم معماران این پروژه استراتراتژی طراحی خود را با الهام از مفهوم بندر چیدند. برای آن ها همجواری شهر با رود سرخ بسیار باارزش بود. به همین دلیل تلاش کردند که تصویری از یک کشتی پهلو گرفته در بندر را بازسازی کنند. حالا دیگر این کشتی آرام، آغوش خود را با سخاوت به روی تاریخ، امروز و فردای شهر هایفونگ گشوده است.

پیتزا فور پی

پیتزا فور پی
فضاهای داخلی ساختمان فور پی

 

نگاهی به همسایه ها و سازماندهی فضایی پیتزا فور پی

پیش تر اشاره کردیم که مهم ترین همسایه ی پیتزا فور پی یک مرکز خرید مشهور و پرطرفدار است. این مرکز خرید، در واقع یک ساختمان سه طبقه ی 160 هزار متر مربعی است و روزانه حداقل 200 هزار نفر از آن بازدید می کنند. پس اگر بگوییم تیم معماران تلاش زیادی را برای هدایت این جمعیت به سوی ساختمان پیتزا فروشی کردند، نباید بر ما خرده بگیرید.

پیتزا فور پی

پیتزا فور پی
پشت بام ساختمان فور پی

نقطه ی کانونی ساختمان پیتزا فروشی فور پی یک جفت تنور پیتزا پزی است. این تنورها درست در مرکز سایت پروژه جانمایی شده اند. اما در کنار آن ها، بازیگران مکمل قدرتمندی هم به چشم می خورند. این بازیگران، 9 نورگیر در اندازه های و طرح های مختلف هستند. ناگفته پیداست که مهم ترین وظیفه ی این نورگیرها، انتقال نور طبیعی به گوشه و کنار فضاهای داخلی می باشد. به این ترتیب، هم گیاهان موجود در پیتزا فور پی جانی تازه خواهند گرفت، و هم طراوت و شادابی میهمان دائمی فضا خواهد شد.

پیتزا فور پی

 

نگاهی به پالت متریال پروژه فور پی

متریال به کار رفته در ساختمان فور پی چندان متنوع نیستند. آن ها را می توان در یک لیست دو عضوی خلاصه کرد: فولاد و چوب! یادتان می آید که گفتیم تیم معماران از کشتی های پهلو گرفته در بندر الهام گرفتند؟ ترکیب این دو ماده به تولید صفحات و زنجیرهایی انجامید که جز حیرت انگیز، واژه ی دیگری برای توصیفشان نمی یابیم! حتی شاید بتوان این انتخاب را به عنوان اشاره ی هوشمندانه به فضای صنعتی شهر توصیف کرد.

پیتزا فور پی
اگزوونومتریک

 

پیتزا فور پی
پلان

 

پیتزا فور پی
مقطع
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

ورکشاپ حرفه ای Para Containers

699,000 تومان
02:09ساعت
37

ورکشاپ حرفه ای Revit Parametric / Dynamo

1,199,000 تومان
5
14:00ساعت
744

ورکشاپ حرفه ای ParaLight

1,099,000 تومان
04:00ساعت
1604

ورکشاپ حرفه ای FinGlass

599,000 تومان
02:00ساعت
2262

ورکشاپ حرفه ای KitchenExpert

1,099,000 تومان
5
08:00ساعت
1973

ورکشاپ حرفه ای BoxOffice

1,099,000 تومان
08:00ساعت
1211

پکیج جامع آموزش Enscape

1,499,000 تومان
5
20:00ساعت
2488