پرش به محتوا
خانه Avellaners 22

خانه Avellaners 22 ؛ طراحی عمارتی با سه استراتژی مختلف

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Avellaners 22 در یکی از محلات سانتاکروز، واقع در کشور اسپانیا (Spain) ساخته شده است. جالب است بدانید که این محله در اواخر قرن بیستم میلادی پایه گذاری شد. اما در آن زمان به عنوان یک منطقه ی مسکونی شناخته نمی شد! بلکه محله ای بود برای اقامت بازدیدکنندگان صومعه ای که در آن نزدیکی فعالیت می کرد. به هر روی، با گذشت زمان، خانه های تک خانواری، یکی پس از دیگری در این ناحیه ظهور کردند. و در نهایت، همه چیز تحت سلطه ی خانواده ها در آمد. Avellaners 22، یکی از همین خانه هاست! در سال 2020 میلادی، تیمی از معماران کمپانی معماری Guillem Carrera مسئولیت بازطراحی و نوسازی این اقامتگاه را بر عهده گرفتند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های این پروژه مسکونی مهمان کنیم.

خانه Avellaners 22

خانه Avellaners 22
خانه Avellaners 22

خانه Avellaners 22

 

آشنایی با ساختار خانه Avellaners 22

این عمارت 240 متر مربعی موقعیتی خاص دارد. به لطف همین موقعیت خاص است که در تمامی ساعات روز، نور خورشید و هوای تازه به مهمان دائمی گوشه و کنار فضاهای داخلی تبدیل می شوند. اما بد نیست بدانید که پروژه ی طراحی این خانه با سه استراتژی منحصر به فرد پیش رفت! اول از همه اینکه، قرار بود حجم ساختمان، ابهامی خوشایند داشته باشد. می پرسید چطور؟ بگذارید ساده اش کنیم! قرار بود که حجم Avellaners 22 به نرمی در ساختمان های همسایه ترکیب گردد. دوم اینکه، بنا بود این حجم یکپارچه، از طریق بازشوهایی در نماهای شرقی و غربی طبقات همکف و اول، به نمای شمالی و چشم انداز سبز طبیعت سانتاکروز متصل شود.

خانه Avellaners 22

خانه Avellaners 22
نمای Avellaners 22

 و در نهایت، سومین و آخرین استراتژی طراحی این پروژه به فضاهای داخلی مربوط می شد. تصمیم بر این شد که با کمک سه حفره ی بزرگ، فضاهای داخلی خانه، از اتاق های خصوصی گرفته تا فضاهای عمومی و خانوادگی به هم متصل و مرتبط شوند.

خانه Avellaners 22

خانه Avellaners 22
طراحی داخلی Avellaners 22

 

نگاهی به فضاهای داخلی خانه Avellaners 22

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، رابطه ی بین فضاهای درونی این خانه کاملاً حساب شده و است. یعنی در بینشان هم پیوندهای فضایی برقرار است و هم پیوندهای بصری! از سوی دیگر، بد نیست بدانید که مکمل چنین فضای جذابی، یک نورگیر سقفی بزرگ است. این نورگیر می تواند اشعه های طلایی نور خورشید و درخشش نقره فام مهتاب را همچون رشته ای جادویی به درون خانه بکشاند. به علاوه، لازم است بدانید که جریان عمودی بین هر سه طبقه ی خانه از طریق یک راه پله برقرار می شود. شاید ادعای گزافی نباشد اگر بگوییم که این راه پله، قهرمان و بازیگر نقش اصلی فضاهای داخلی است.

خانه Avellaners 22
پلان طبقه اول

 

خانه Avellaners 22
پلان طبقه دوم

 

خانه Avellaners 22
پلان طبقه سوم

 

خانه Avellaners 22
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه