کافه بطری آبی ؛ یک واحد تجاری کهنسال اما معاصر

کافه بطری آبی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 20 مهر 1400تعداد بازدید : 434 دسته بندی : آموزش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کافه بطری آبی (Blue Bottle Cafe)، یازدهمین شعبه از کافی شاپ های زنجیره ای کمپانی Kanda Manseibashi می باشد. این کافه ی کوچک و جمع و جور، فقط  24 متر مربع مساحت دارد و در چیودا (Chiyoda)، یکی از شهرهای کوچک و زیبای کشور ژاپن (Japan) ساخته شده است. کار طراحی و اجرای این واحد تجاری جذاب و تماشایی را معمارانی از کمپانی معماری Schemata بر عهده داشتند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در کافه بطری آبی هیچ میز و صندلی ای پیدا نمی شود. در واقع، به خاطر مساحت کم سایت پروژه، مدیران کافه تصمیم گرفتند که فقط سفارش های بیرون بر را بپذیرند. این یعنی از ارائه‌ ی سرویس به مشتری هایی که دوست دارند در کافه بنشینند، معذورند! در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با ویژگی های خاص کافه بطری آبی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کافه بطری آبی

کافه بطری آبی
کافه بطری آبی

 

ویژگی‌ های ساختمان کافه بطری آبی

پروژه ی طراحی و اجرای این کافه در سال 2018 میلادی به اتمام رسید. اما ساختمان بطری آبی، قدمتی طولانی تر از اینها دارد. در واقع، اینجا یک واحد تجاری کهنسال بود که درست زیر پل صد ساله ی راه آهن شهر قرار داشت. ساختمان قدیمی با کمک متریال آجر ساخته شده بود. پس تیم معماران نیز تصمیم گرفتند که به این سیستم سازه ای وفادار بمانند. به همین دلیل، استراتژی طراحی خود را حول محور تلفیق یک کاربری مدرن در ساختمانی قدیمی چیدند.

کافه بطری آبی

کافه بطری آبی
فضاهای داخلی واحد تجاری بطری آبی

 

استراتژی های نوسازی واحد تجاری بطری آبی

تیم معماران این پروژه در جریان نوسازی ساختمان قدیمی، تصمیم های خلاقانه ای گرفتند. به عنوان نمونه، آن ها لایه های گچی موجود بر دیوارها و سقف ساختمان کافه را به طور کامل حذف کردند. در نتیجه ی این تصمیم، فضای کافه بطری آبی با یک پالت دو عنصری سازماندهی شد. این دو عنصر، چندان هم غریبه و ناآشنا نیستند.  با نگاهی به تصاویر منتشر شده از کافه، می توان حضور متریال بتن و آجر قرمز رنگ را به خوبی درک کرد.

کافه بطری آبی

کافه بطری آبی
نمای بطری آبی

 

البته، در فضاهای داخلی کافه بطری آبی، یک ستاره ی درخشان هم سو سو می زند. آن ستاره، پیشخوان مغازه است. به لطف خلاقیت تیم معماران Schemata، پیشخوان مغازه با رنگ سفید طراحی شد. اگر از بیرون به فضاهای داخلی نگاه کنید، آن را همچون اثری هنری خواهید دید که در یک قاب آجری جانمایی شده است. شاید ادعای گزافی نباشد اگر بگوییم که این واحد تجاری کوچک، با موفقیت هر چه تمام تر در شهر زیبای چیودا ادغام شده است.

کافه بطری آبی
پلان

 

کافه بطری آبی
مقطع
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهار =

ورکشاپ حرفه ای Lemon Office

1,499,000 تومان
04:30ساعت
24

ورکشاپ حرفه ای Para Containers

999,000 تومان
02:09ساعت
60

ورکشاپ حرفه ای Revit Parametric / Dynamo

1,199,000 تومان
5
14:00ساعت
780

ورکشاپ حرفه ای ParaLight

1,499,000 تومان
04:00ساعت
1650

ورکشاپ حرفه ای FinGlass

899,000 تومان
02:00ساعت
2281

ورکشاپ حرفه ای KitchenExpert

1,499,000 تومان
5
08:00ساعت
2070

ورکشاپ حرفه ای BoxOffice

1,499,000 تومان
08:00ساعت
1260