پرش به محتوا
سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون ؛ سازه ای منحصر به فرد در همسایگی خط جزر و مد

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : سوله قایق باکلتون (Buckleton’s Boat Shed)، در حومه اوکلند، یکی از شهرهای زیبای کشور نیوزیلند (New Zealand) ساخته شده است. دقیق ترش را بخواهید، باید بگوییم که این سوله در یک سایت ساحلی قرار دارد. البته، جذاب ترین ویژگی اش، فاصله ی بیست متری تا علامت جزر و مد است. احتمالا در این لحظه دارید از خودتان می پرسید که آیا ساختن یک خانه در چنین موقعیتی صحیح است؟ در ادامه ی این مطلب، مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای سوله قایق باکلتون را با شما در میان خواهیم گذاشت. اما قضاوت در مورد انتخاب چنین موقعیت جغرافیایی ای را به خودتان خواهیم سپرد. پس لطفا تا انتهای مسیر با ما همراه باشید.

سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون
سوله باکلتون

 

ساختار سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون چیزی در حدود 170 متر مربع مساحت دارد. وظیفه ی طراحی و اجرایش هم بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری RTA بوده است. آن ها می خواستند که این پروژه مسکونی را به یک تحریک الهام بخش در حومه ی اوکلند تبدیل کنند. به زبان ساده تر، باید گفت که مهم ترین چالش تیم معماران این پروژه، طراحی براساس مهم ترین نقاط صعف و قوت خط ساحلی آسیب پذیر اوکلند بود. ساختار سوله قایق باکلتون ساده اما جسورانه است. شاید اگر با دقت به تصاویر منتشر شده از این پروژه نگاه کنید، تصویر یک قایق یا کشتی شناور بر آب در ذهنتان تداعی گردد. اما باکلتون، نه بر آب، که بر روی قطعه زمینی در ارتفاع 12 متری از سطح دریا ساخته شده است.

سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون
فضاهای داخلی سوله باکلتون

در فضای زیرین این سوله قایق، می توانید شاهد گسترش و رشد گیاهان بومی نیوزیلند باشید. چشم انداز این فضاهای سبز خودرو آنقدر شگفت انگیز است که می توان حضورشان را به پتویی سبزرنگ تشبیه کرد. از سوی دیگر، این فضاهای سبز، ساختار سوله قایق باکلتون را چنان در آغوش گرفته اند که انگار می خواهند از میراث نسل های آینده ی مالکین این خانه، به درستی محافظت کنند.

سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون
طراحی داخلی سوله باکلتون

 

مهم ترین ویژگی های سوله قایق باکلتون

بگذارید راز مهمی را با شما در میان بگذاریم. مالکین ساکن در خط ساحلی کشور نیوزیلند عادت دارند که زمین های خود را با بوته های بومی محصور کنند. به این ترتیب، خانه چشم اندازی به بی کرانگی اقیانوس خواهد داشت! از سوی دیگر، بد نیست بدانید که تیم معماران RTA، فضاهای داخلی سوله باکلتون را با کمک متریال چوب، به خصوص چوب درختان بومی طراحی و سازماندهی کرده اند.

سوله قایق باکلتون

سوله قایق باکلتون
پلان

 

سوله قایق باکلتون
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه