کتابخانه کاپیلانو ؛ طرحی برای انعکاس طبیعت ادمونتون

کتابخانه کاپیلانو
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 3 مهر 1400تعداد بازدید : 318 دسته بندی : آموزش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کتابخانه کاپیلانو (Capilano Library) در ادمونتون، یکی از شهرهای پرآوازه‌ ی کشور کانادا (Canada) ساخته شده است. این ساختمان فرهنگی، حاصل همکاری دو گروه معماری مستقر در ادمونتون به نام های Patkau و Group2 می باشد. آن ها بنای 1130 مترمربعی کاپیلانو را با الهام از طبیعت سرکشِ همجوار با سایت پروژه طراحی کردند. تماشای ساختمان کتابخانه، تصویر دره های پردرخت و سرسبز ادمونتون را در ذهن شما تداعی خواهد کرد. این بنای فرهنگی، از یک سو در پیوند با طبیعتی بکر و بی نظیر است و از سوی دیگر، دسترسی ساده ای دارد. یعنی شهروندان، بدون تحمل هیچ زحمتی می توانند خود را به ساختمان کتابخانه برسانند. در ادامه ی این مطلب تلاش خواهیم کرد که شما را با زبان معماری کتابخانه کاپیلانو آشنا کنیم.

کتابخانه کاپیلانو

کتابخانه کاپیلانو
فضاهای داخلی کتابخانه کاپیلانو

ساختمان کتابخانه کاپیلانو از سه منطقه ی موازی با هم تشکیل شده است. البته هر سه ی این مناطق در امتداد محور شمالی – جنوبی سایت پروژه سازماندهی شده اند. جالب است بدانید که سقف ساختمان، با کمک متریال چوب طراحی شد و 77 متر هم طول دارد. این سقفِ شگفت انگیز، از دو لایه ی فوقانی و زیرین تشکیل شده است. به این ترتیب، می توان اطمینان داشت که نور خورشید، در هر شرایطی می تواند راه خود را به فضاهای داخلی بگشاید!

کتابخانه کاپیلانو

کتابخانه کاپیلانو
سقف کتابخانه کاپیلانو

هر کدام از سه منطقه‌ ی کتابخانه، مقیاس، عملکرد و میزان دریافتی نور خاص خود را دارند. منطقه ی غربی، آرام و دنج است و در امتداد خیابان مجاور سایت پروژه جانمایی شده است. منطقه ی شرقی، رو به دره دارد و 55 متر نیز طویل است. منطقه ی میانی هم برای اقامت کارمندان و کارکنان طراحی شده است. اینجا، بلندترین سطح کتابخانه است و بیشترین نور طبیعی را به خود جذب می کند.

کتابخانه کاپیلانو

کتابخانه کاپیلانو
چیدمان کتابخانه کاپیلانو

در پالت متریال کاپیلانو چوب و آلومینیوم سیاه بیشترین نقش را ایفا کرده اند. تیم معماران، با کمک این دو ماه قاب‌هایی ساخته اند و آنها را در امتداد نمای ساختمان جانمایی کرده اند. این قاب ها نور خورشید را فیلتر می کنند و بازی جذاب نور و سایه را بر دیوارهای داخلی به راه می اندازند. کتابخانه کاپیلانو، طرحی برای بزرگداشت اکوسیستم منطقه ی ادمونتون است. تیم معماران این پروژه برای فناوری، دانش معماری و طبیعت به یک اندازه ارزش و احترام قائل بودند. آن ها می خواستند بازدیدکنندگان و کارکنان غرق در آرامش غرق باشد. با این امید که بتوانند این آرامش را به خانواده و شهر خود نیز انتقال دهند.

کتابخانه کاپیلانو
پلان

 

کتابخانه کاپیلانو
مقطع
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

ورکشاپ حرفه ای Lemon Office

1,499,000 تومان
04:30ساعت
24

ورکشاپ حرفه ای Para Containers

999,000 تومان
02:09ساعت
60

ورکشاپ حرفه ای Revit Parametric / Dynamo

1,199,000 تومان
5
14:00ساعت
780

ورکشاپ حرفه ای ParaLight

1,499,000 تومان
04:00ساعت
1650

ورکشاپ حرفه ای FinGlass

899,000 تومان
02:00ساعت
2281

ورکشاپ حرفه ای KitchenExpert

1,499,000 تومان
5
08:00ساعت
2070

ورکشاپ حرفه ای BoxOffice

1,499,000 تومان
08:00ساعت
1260