پرش به محتوا
ساختمان کاتامارکا

ساختمان کاتامارکا ؛ جادوی معماری معاصر برای ساخت فضاهای مسکونی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ساختمان کاتامارکا (Catamarca) در کوردوبا، یکی از معروف ترین شهرهای کشور آرژانتین (Argentina) ساخته شده است. این ساختمان، کاملا مسکونی است و هشت طبقه (یک طبقه همکف + هفت طبقه در بالای آن) را در بر می گیرد. مسئولیت طراحی و اجرای کاتامارکا بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Carlos Alejandro Ciravegna بود. آن ها توانستند که این ساختمان 1300 متر مربعی را در اواسط سال 2020 میلادی به بهره برداری برسانند. در ادامه ی این مطلب، نگاهی خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های این پروژه مسکونی جذاب و رویایی! پس لطفاً تا انتهای مسیر، با ما همراه باشید.

ساختمان کاتامارکا

ساختمان کاتامارکا
ساختمان کاتامارکا

 

اهداف و اولویت های طراحی ساختمان کاتامارکا

جالب است بدانید که هم معمار و هم کارفرمای این پروژه به دنبال تولید واحدهای مسکونی خاصی بودند. برای آن ها، آپارتمان به معنای فضایی جادار و کاملا انعطاف پذیر بود. آنقدر انعطاف پذیر که بتواند به راحتی با نیازهای امروز و فردای تمام ساکنین خانه تطبیق یابد. از سوی دیگر، آن ها مایل بودند که در هر واحد آپارتمانی یک فضای نشیمن و حداقل یک اتاق خواب را بگنجانند. تقریبا می توان ادعا کرد که در برآورده کردن تمامی این اهداف و اولویت ها نیز موفق عمل کردند.

ساختمان کاتامارکا

ساختمان کاتامارکا
نمایی از ساختمان کاتامارکا

 

مروری بر عناصر سازنده ی ساختمان مسکونی کاتامارکا

یکی از اصلی ترین عناصر جانمایی شده در ساختار ساختمان کاتامارکا، تراس است. بگذارید که شما را بهتر و دقیق تر با این عنصر جذاب آشنا کنیم. تراس های این ساختمان مسکونی به صورت مجموعه ای به هم پیوسته طراحی شده اند. به این ترتیب، به ساکنین هر واحد اجازه و امکان گسترش فضاهای داخلی به سمت فضاهای خارجی را هدیه می دهند. در حقیقت، همه ی همسایگان می توانند از این تراس ها به عنوان یک محیط باز اما هنوز خصوصی بهره بگیرند.

ساختمان کاتامارکا

ساختمان کاتامارکا
فضاهای داخلی ساختمان کاتامارکا

 

وجه تمایز ساختمان مسکونی کاتامارکا با همسایگانش در چیست؟

اما یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های این ساختمان مسکونی، به جانمایی سرویس های بهداشتی هر واحد مربوط می شود. در واقع، تیم معماران، سرویس بهداشتی آپارتمان های این مجموعه را پس از مداقه و بررسی های موشکافانه جانمایی کردند. به این ترتیب، آن ها کاملا پیوسته با همدیگر هستند و تمامی تاسیسات فنی مربوط به هر سرویس، در یک سقف فنی پنهان شده است. از خودتان می پرسید که این همه دردسر برای چه بود؟ ساده است! تیم معماران و مالکین ساختمان می خواستند امکان تعمیر و نگهداری سرویس های بهداشتی به آسان ترین شکل ممکن فراهم باشد.

ساختمان کاتامارکا

ساختمان کاتامارکا
مقطع

 

جادوی ماه کاتامارکا

اما هنوز از جادوی اصلی سخن نگفته ایم. تیم معماران این پروژه از برنده ی یکی از مسابقات هنری کوردوبا دعوت به همکاری کردند. حاصل این همکاری ماهی است که بر پشت بام این ساختمان نصب شده است و هر شب، روشن خواهد شد. این ماه که به Luna de Catamarca معروف شده است، می تواند فضای پشت بام ساختمان را شاعرانه تر و عاشقانه تر جلوه دهد.

ساختمان کاتامارکا
تراس های ساختمان کاتامارکا

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *