پرش به محتوا
کلبه ای در اوکا

کلبه ای در اوکا ؛ سازه ای که با طبیعت یکی شده است

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کلبه ای در اوکا (Chalet in Oka) در اوکا (Oka)، یکی از شهرهای کشور کانادا (Canada) ساخته شده است. کار طراحی و اجرای این واحد مسکونی، بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Paul Bernier بود. مهم ترین مشخصه ی این پروژه نیز، چالش هایی است که سایت آن برای تیم معماران ایجاد کرد. جالب است بدانید که کلبه ای در اوکا، در یکی از مناطق حومه شهری اوکا واقع شده است. و مطابق با مقررات شهرسازی کانادا، ساخت و سازهای این منطقه باید کمترین تغییر را به بافت طبیعی تحمیل نمایند. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین جنبه های پروژه طراحی و اجرای کلبه ای در اوکا خواهیم برد. پس لطفاً تا انتهای این سفر با ما همراه باشید.

کلبه ای در اوکا

کلبه ای در اوکا
کلبه ای در شهر اوکا

 

کانسپت طراحی کلبه ای در اوکا

هم معمار و هم کافرمای پروژه خانه ی حومه ی اوکا، علاقه ی زیادی به حفظ محیط زیست اطراف سایت داشتند. برای همین، بدون هیچ دردسری بر روی مفاد استراتژی طراحی کلبه به توافق رسیدند. در نهایت، آن ها تصمیم گرفتند که کلبه ی کوچک حومه ی اوکا را به مثابه قایقی در میان جنگل متراکم بسازند. چارچوب این خانه، از دور، به یک جعبه ی چوبی با سقفی بزرگ و سفید شباهت دارد. کار تا جایی پیش رفت که مالکین خانه بر کلبه ای در اوکا، نام قایق درختی را نهادند. به هر روی، اتاق های خواب این قایق درختی درست بر روی کمان قایق جای گرفته اند و منظره ای مشرف به دریاچه و غروب خورشید دارند.

کلبه ای در اوکا

کلبه ای در اوکا
نمایی از کلبه ی اوکا

 

سازماندهی فضایی کلبه ای در اوکا

در قسمت جلویی خانه، یک پنجره ی عریض و طویل به چشم می خورد. البته، این پنجره، قابی از جنس چوب سرو دارد. به این ترتیب، می توان امیدوار بود که در عین نفوذپذیری، حریم خصوصی ساکنین فضاهای داخلی هم به بهترین شکل ممکن حفظ خواهد شد. در مقابل این پنجره هم یک ایوان جانمایی شده است. اگر بر روی ایوان بایستید، منظره ی دلپذیری از دریاچه ی همجوار با سایت پروژه را خواهید دید.

کلبه ای در اوکا

کلبه ای در اوکا
نمای کلبه

 

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که سقف بزرگ و سپید کلبه توسط لایه های نازک فولادی پشتیبانی می شود. این ساختار منحصر به فرد، به خوبی می تواند از فضاهای داخلی در برابر تابش نور خورشید، گرم شدن بیش از حد و حتی باران های سیل آسا محافظت کند. بر روی سقف سفید خانه نیز، یک فضای سبز دلنشین جانمایی شده است. پشت بام سبز کلبه ی اوکا، به سادگی می تواند با طبیعت همجوار خود، یکی شود.

کلبه ای در اوکا

کلبه ای در اوکا
پلان

کلبه ای در اوکا

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه