پرش به محتوا
کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman ؛ پاتوقی همیشگی برای عاشقان کتاب

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در سال 2009 میلادی، مسابقه ای برای طراحی کتابخانه اصلی شهر اسلو (Oslo)، پایتخت کشور نروژ (Norway) برگزار شد. در این مسابقه، طرحی که تیم شرکت معماری Lund Hagem با همکاری آتلیه OSLO ارائه کرد، مقام اول را به خود اختصاص داد. ناگفته پیداست که موضوع سخن امروزمان، همین طرح برنده است. کتابخانه Deichman در سال 2020 میلادی و با مساحتی در حدود 19600 متر مربع به بهره برداری رسید. این کتابخانه، می تواند پاتوقی همیشگی برای عاشقان کتاب باشد! چرا که در طراحی و اجرای آن، همه ی امکانات و فعالیت های لازم برای یک کتابخانه مدرن لحاظ شده است. در ادامه ی این مطلب، به بررسی مهم ترین ویژگی های کتابخانه Deichman خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman
کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman

نمی توان ادعا کرد که مساحت سایت این پروژه ی فرهنگی، به طرز خیره کننده ای زیاد است. پس تیم معماران، ارتفاع فضاهای داخلی کتابخانه را به صورت پلکانی افزایش دادند. بر همین اساس، می توان مشاهده کرد که طبقه ی چهارم کتابخانه، حدودا بیست متر از سطح خیابان بالاتر رفته است. این بلندترین بخش ساختمان است و می تواند نمایی گسترده و پانوراما از شهر را به عاشقان کتاب و کتاب خوانی هدیه دهد. از سوی دیگر، سقف کتابخانه، هندسه ی چین خورده اما محکمی دارد. همین ساختار متفاوت نیز توانسته است مقاومت ساختاری سازه ی کتابخانه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman
نمای کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman

تیم طراحان این کتابخانه تصمیم گرفتند که احساس گشودگی و ارتباط با شهر را به حداکثر برسانند. به همین منظور، نمای طبقه ی همکف را به صورت کاملا شفاف طراحی نمودند. اما یکی از جذاب ترین عناصر این کتابخانه، فضای عمومی بازی است که در این طبقه، یعنی طبقه همکف قرار دارد. این فضای منحصر به فرد و دوست داشتنی، طیف گسترده ای از مبلمان و فعالیت های فرهنگی را در خود جای داده است. یعنی، هم برای برگزاری نمایشگاه های کوچک مناسب است و هم مکانی است برای سپری کردن اوقات فراغت شهروندان!

کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman
فضاهای داخلی کتابخانه Deichman

کتابخانه Deichman

در پالت متریال کتابخانه Deichman، دو عنصر نقش مهم و تاثیرگذاری دارند. یکی از این دو، بتن است و آن دیگری، شیشه! به علاوه، جالب است بدانید که در فضاهای عمومی تر و باز تر کتابخانه، رنگ های خنثی به یاری شیشه و بتن شتافته اند! از سوی دیگر، بازشوها و پنجره های متعددی که در تمامی سطوح ساختمان تعبیه شده اند، کتابخانه را از نور طبیعی و هوای تازه سیراب می کنند!

کتابخانه Deichman
پلان طبقه همکف

 

کتابخانه Deichman
پلان طبقه چهارم

 

 

کتابخانه Deichman
پلان طبقه اول

 

کتابخانه Deichman
سایت پلان

 

کتابخانه Deichman
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.