پرش به محتوا
خانه ENET

خانه ENET ؛ به خانه شیشه ای خوش آمدید

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه ENET کاربردی دو گانه دارد؛ هم یک واحد مسکونی است و هم یک دفتر کار. این ساختمان 610 مترمربعی، در لوسرن (Lucerne)، یکی از شهرهای کشور سوئیس (Switzerland) ساخته شده است. کار طراحی و اجرایش هم برعهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Gole GmbH بود. پروژه ی ENET را می توان در یک جمله ی کوتاه توصیف کرد. این ساختمان سعی دارد که تاریخ معماری را در شفاف ترین حالت به نمایش بگذارد. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های طراحی و زبان معماری خانه ENET! در این سفر هیجان انگیز، با ما همراه باشید.

خانه ENET

خانه ENET
خانه ENET

خانه ENET

تیم معماران کمپانی معماری Gole GmbH به دنبال احیای معماری شفاف بودند. اما شاید از خودتان بپرسید که شفافیت دقیقاً به چه معناست؟ در این پروژه ی مسکونی، هم رسایی و خوانایی فضاها اهمیت داشت و هم شیشه ای بودن آن ها! در ENET از متریال شیشه در سطحی گسترده استفاده شده است؛ از قفسه ها تا بسیاری از مبلمان خانه. اما تصور نکنید که این یک ایده‌ ی معاصر است. بهره برداری از شیشه در ساخت و طراحی فضاها، قدمتی 2000 ساله دارد. با این حال، نخستین بار در سال 1851 میلادی و با تاسیس کریستال پالاس بود که این متریال، در بین معماران رواج یافت و به محبوبیت رسید.

خانه ENET

خانه ENET
فضاهای داخلی خانه ENET

خانه ENET

خانه ENET، حاصل بازسازی یکی از واحدهای مسکونی متعلق به سال 1943 می باشد. در حقیقت، تیم معماران این پروژه، به خانه ی قدیمی، لباسی مدرن پوشاندند. علاوه بر این، فضاهای داخلی را به دو بخش تقسیم نمودند. یکی برای سکونت اعضای خانواده و دیگری، برای کارشان. به زبان ساده تر، دفتر کار شرکت خانوادگی مالکین این پروژه، در گوشه ای از خانه واقع شده است. این خانه می تواند بستری مناسب برای بروز، ظهور و رشد خلاقیت باشد. چرا که تیم معماران تلاش کردند از هر سانتی متر خانه، نهایت استفاده را ببرند. به عنوان نمونه، می توان مشاهده کرد که فضاهای زیر راه پله ها قفسه بندی شده اند، یا بسیاری از دیوارهای خانه به کمدهای دیواری تبدیل شده اند.

خانه ENET

خانه ENET
پنجره ها و بازشوهای خانه ENET

خانه ENET

با وجود تمامی این تفاسیر، هنوز هم همه چیز در خانه ENET شیشه ای است؛ البته بدون اینکه محرمیت خانه به خطر بیفتد. به این ترتیب، یک ایده ی 2000 ساله در خانه ای متعلق به قرن 21 میلادی بازیابی شد. به خانه ی شیشه ای خوش آمدید!

خانه ENET
ارتفاع

 

خانه ENET
پلان

 

خانه ENET
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.